Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízdu

Baví Vás: Mirek Karásek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Filmaři se chystají do Kroměříže

22.03.2021

Pátý, závěrečný díl minisérie o jediné ženě na českém trůnu, Marii Terezii, připravuje v těchto dnech štáb režiséra Roberta Dornhelma. V dubnu se vrátí do Valtic a do Kroměříže. Tam padne první klapka finále nejrozsáhlejšího koprodukčního projektu, na jakém se kdy podílela Česká televize. Točit se bude dále třeba na zámcích Slavkov, Milotice, Jaroměřice nebo v klášteře Plasy.

Scénář vznikající epizody zachycuje posledních 20 let života habsburské panovnice. Jde o období takzvané sňatkové politiky, kdy vychovávala dceru Marii Antoinettu pro francouzský trůn a připravovala syna Josefa II. na převzetí moci.

Rakousko-uherskou panovnici si v závěrečném dílu zahraje Ursula Straussová, Josefa II. ztvární Aaron Friesz. Z českých a slovenských herců se ve filmu objeví Vojtěch Kotek, David Švehlík, Táňa Pauhofová nebo Igor Bareš. Výraznou novou postavou bude hrabě Kounic v podání Stanislava Majera. Nově se představí také Slovák Maroš Kramár.

V těchto dnech v budovách Barrandovských ateliérů vznikají kostýmy, chystají se paruky a maskéři pracují na odlitcích pro ztvárnění stárnutí hlavních postav.

Snímek vznikl v koprodukci čtyř veřejnoprávních televizí, kromě té české a rakouské jde o slovenskou RTVS a maďarskou MTVA.

Česká televize uvedla první dva díly na začátku roku 2018 při příležitosti 300. výročí narození Marie Terezie. První díl se s více než dvěma miliony diváků stal nejsledovanějším pořadem novoročního dne. Druhý přilákal téměř 2,2 milionu lidí. Mladou Marii Terezii v prvních dvou částech ztvárnila Rakušanka Marie-Luise Stockingerová, v pokračování uvedeném 1. a 5. ledna 2020 ji vystřídala krajanka Stefanie Reinspergerová.

Oproti původním dvěma dílům ubylo lechtivých sexuálních výjevů, jako byla třeba destrukce postele při náruživém novomanželském koitu. Třetí část se soustřeďuje především na velkou politiku, diplomatická jednání a zrádné intriky. Ve čtvrtém díle se znovu výrazněji prosazuje romantická či spíše melodramatická linka.

Zdroj: ČTK