Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Dopolední maraton

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Nemocnice mění pravidla pro darování krve

18.03.2020

V nemocnicích ve Zlíně, Kroměříži a Uherském Hradišti se mění pravidla pro darování krve

Pravidla pro dárcovství krve se v nemocnicích ve Zlíně, Uherském Hradišti a Kroměříži mění. Důvodem je aktuálně probíhající pandemie koronaviru, jenž si vynutila přijetí dalších opatření k ochraně dárců i zdravotnického personálu hematologicko – transfuzních oddělení. Nová pravidla začnou platit od středy 18. března 2020. Beze změn zůstává zatím dárcovství krve ve Vsetínské nemocnici.

V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně nyní čekají dárci na předodběrové vyšetření před budovou transfuzního oddělení, kde také vyplňují prohlášení o svém zdravotním stavu. „Jde o krátký dotazník, jehož prostřednictvím se pokoušíme vyloučit příznaky, které doprovází virové onemocnění COVID-19. Ptáme se dárců i na jejich cestovatelské aktivity z nedávné doby, abychom věděli o jejich případných rizikových kontaktech. Chápeme, že jde o určité snížení komfortu pro naše dárce, chceme je ale poprosit o shovívavost. Situace není jednoduchá a je potřeba využít všech opatření vedoucích k ochraně před nákazou koronavirem,“ sdělila Jana Pelková, primářka hematologicko-transfuzního oddělení ve zlínské nemocnici. Dodala, že dárcům je ještě před vstupem do budovy měřena teplota. V případě, že bude vyšší než 37 °C, je dotyčný odmítnut a odkázán na doporučení svého praktického lékaře, případně mu je doporučena návštěva odběrového místa vyšetření na koronavirus.

Nová pravidla vychází z aktuálně vydaného doporučení Společnosti pro transfuzní lékařství. Řídí se jimi i v Kroměřížské nemocnici. Kontrola dárců zde nyní probíhá duplicitně - k první dochází hned při vstupu do areálu nemocnice, ke druhé před vstupem do čekárny dárců. „V zásadě nejde o žádné velké změny, určitě ale přispívají k větší ochraně jak dárců, tak našich zdravotníků. Naši dárci se vždy chovali uvědoměle a věřím, že tomu tak bude i za současné situace. Pokud budou mít k novým pravidlům jakékoliv dotazy, rádi jim odpovíme,“ vzkázala Zdena Hřebačková, primářka Transfuzního a hematologického oddělení Kroměřížské nemocnice. S kompletním zněním doporučení Společnosti pro transfuzní lékařství se lze seznámit na odkaze www.transfuznispolecnost.cz/aktuality/covid-19-a-transfuzni-sluzba-doporuceni-stl-497. 

Uherskohradišťská nemocnice ruší až do odvolání odběry plazmy. Darovat krev je možné každý pracovní den od 7.00 do 10.30 hodin, dárci se však musí objednat na telefonním čísle 572 529 809, a to kdykoliv v běžné pracovní době. „Na základě těchto objednání budeme zvát dárce k odběru po malých skupinkách. Tímto opatřením se chceme vyhnout jakékoliv kumulaci osob v prostorách transfuzní stanice,“ vysvětlila Marta Černá, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Další informace lze nalézt na odkazu www.nemuh.cz/doc/darci-krve.