Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Ekologické akce „Sázíme budoucnost“

05.02.2020

Iniciativa „Sázíme budoucnost“ si dala za úkol připravit Českou republiku na změnu klimatu. A strom je snad nejúčinnější nástroj, který existuje. Podaří se organizátorům docílit na území České republiky výsadby 10 milionů stromů během 5 let? Zapojte se a podpořte tento ekologický záměr. Město Otrokovice se také aktivně zapojí.

A jaké jsou všechny cíle iniciativy „Sázíme budoucnost“? 
Vysadit 10 milionů stromů - propojovat všechny, kdo v republice sázejí stromy. Ať už jsou to obce a města, spolky, státní instituce, firmy, školy, zemědělci nebo vlastníci pozemků, dobrovolníci i dárci. Jedině společně totiž lze dosáhnout cíle vysazení 10 milionů stromů mimo les, během 5 let. 
Umožnit spolupráci - shromažďovat na jedno místo informace o dostupnosti financování i metodické a legislativní podpoře výsadeb. 
Kvalitní výsadby a péče - výsadbou stromů práce nekončí.  Aby dnes vysazené stromy přežily do příštích let, je nutné se postarat o jejich důslednou a dlouhodobou ochranu i zálivku. 
Finance na výsadby - dát dohromady veřejné, nadační i soukromé zdroje, které jsou prezentovány na jednom místě. Finance dárců transparentně a efektivně dostávat tam, kde stromy nejvíce chybí.
Změny zákonů – práce na odstraňování legislativních a dalších bariér, které brání výsadbě stromů.
Způsobů, jak se může zapojit i jednotlivec, existuje celá řada. Lze například zorganizovat hromadnou výsadbu, nabídnout místo nebo materiál, zaregistrovat stromy, které jsou od roku 2019 zasazeny, přispět finanční částkou, osobně přiložit ruku k dílu nebo pečovat o zasazené stromy.

Česká republika má přibližně 10 milionů obyvatel. Znamená to, že co jeden člověk, to jeden vysazený strom.  Město Otrokovice vyvinulo aktivitu a chce být součástí této ekologické akce. Na území našeho města by mělo být během 5 let vysazeno tolik stromů, kolik má obyvatel. Tedy necelých 18 tisíc. „Na podzim letošního roku plánujeme výsadbovou akci pro veřejnost. Máme vytipovaný pozemek města, nakoupíme vhodné stromy a nabídneme veřejnosti, že si mohou přijít ve stanovený den strom sami zasadit. V současné době pracujeme na organizaci akce. Jakmile budeme mít vše připraveno, budeme veřejnost informovat prostřednictvím webových stránek, Facebooku a Otrokovických novin,“ uvedla starostka Otrokovic Hana Večerková, která zapojení města iniciovala.

Připojte se i vy se svými projekty a zasaďte budoucnost svých dětí, vnuků, rodných obcí, krajiny a domova, které máte rádi.

Bližší informace naleznete na: www.sazimebudoucnost.cz.