Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední relax

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Marta Kubišová oslavila třicáté výročí svobody koncertem a taky unikátním vinylem

21.11.2019

Třicáté výročí začátku cesty ke svobodě a demokracii oslavila Marta Kubišová výjimečným listopadovým koncertem v pražské Lucerně, který se konal v sobotu 16. listopadu, a také unikátní kompilací.
 
Souhrn zpěvaččiny mimořádné umělecké tvorby vychází na CD a poprvé i na LP. Obsahuje singly ze šedesátých let, ukázky z alba Songy a balady, nejlepší nahrávky z období po roce 1989 a nakonec letošní nově natočenou a nazpívanou Modlitbu pro Martu.

Písničky s posvěcením Marty vybral klavírista, skladatel a kapelník Petr Malásek, dlouholetý spolupracovník a znalec jejího repertoáru. Stojí také za letošní studiovou verzí Modlitby, kterou zaranžoval a nahrál s velkým orchestrem.  Vznikla tak unikátní nahrávka po více než padesáti letech.

„Modlitbu jsme točili někdy kolem třiadvacátého srpna. Jak mi bylo, nelze ani vyprávět. Sama píseň, komponovaná už dávno pro Rudolfa, mi báječně sedla. K tomu ty okolnosti. Myslela jsem, že se snad zřítil svět. Na ulici jsem ale viděla naše statečné lidi, slyšela rozhlas, cítila ten nerudovský kvádr, a jen jsem si říkala, že musím být z křemene,“ vzpomíná na první nahrávku Modlitby Marta.

Poselství, chcete-li depeše, tohoto výběrového alba je o zásadní umělecké i lidské jedinečnosti Marty Kubišové, podpořené řadou písní se společenským přesahem. Ač jí leckdy nelítostné životní zákruty vzaly téměř dvacet let skvěle rozjeté kariéry, přece je její důležitost v historii české populární hudby nepochybná. Album Depeše je to ho jasným důkazem. 

Foto: SUPRAPHON