Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Malí velcí filharmonici - projekt, který v Česku nemá obdoby

02.05.2019

Malí velcí filharmonici - projekt, který v Česku nemá obdoby startuje prvním koncertem již tuto neděli ve Zlíně. Netradiční orchestr vybraných žáků ZUŠ a filharmoniků povede špičkový dirigent Tomáš Netopil.

Orchestr, který si zachovává profesionální  parametry, přesto jeho dvě třetiny jsou ještě žáci, Sólisté, kteří většinou nejsou starší patnácti let a přesto jsou považováni za elitu, devadesátičlenný sbor, koncertní turné i zapojení dalších významných partnerů. To je projekt Malí velcí filharmonici, který se po více než roce příprav představí veřejnosti Zlínského kraje. První koncert se uskuteční tuto neděli od 19.00 v Kongresovém centru ve Zlíně. Unikátní orchestr vytvoří 27 členů Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a šedesát vybraných žáků veřejných ZUŠ Zlínského kraje. Vystoupí s ním také sbor zpěváků z krajských ZUŠek a konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž. Orchestr čekají čtyři koncerty. Na dirigentském stupínku bude jeden z nejvýraznějších českých dirigentů současnosti Tomáš Netopil, hudební ředitel Aalto Theater a filharmonie v německém Essenu a hlavní hostující dirigent České filharmonie. Následující tři koncerty povede dirigent, pedagog a klavírista Jiří Kadavý.

Projekt pořádá spolek Zuška?Zuška! (spolek všech 23 státních škol ve ZK) podruhé, partnerem je Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Program koncertů nabídne Nováka, Vejvanovského, Vivaldiho, Haydna a vrcholem bude výběr z Orffovy Carminy Burany. 
"Projekt tohoto rozsahu co do počtu zapojení žáků, koncertů a špičkového vedení i sólistů je v rámci Česka unikátní. Tomu odpovídá i délka příprav a jejich náročnost," uvedla manažerka projektu Jana Kubáčová. 

Projekt zároveň upozorňuje na mimořádnou muzikálnost moravských dětí a vysokou kvalitu státních uměleckých škol ve Zlínském kraji. Jedná se o jejich největší společný projekt za 140 let existence v kraji. 

"Mezi sólisty je třináctiletý Jan Schulmeister, klavírista, který je mimořádným talentem a vítězem řady národních i mezinárodních soutěží. Špičkou ve své kategorii i na mezinárodní úrovni je čtrnáctiletý trumpetista Matyáš Ondrůšek, vítězkou řady soutěží je osmnáctiletá zpěvačka Zuzana Hradilová a úspěchy je ověnčená i patnáctiletá violoncellistka Klára Janíčková," uvedla Ivona Křivánková, ředitelka ZUŠ Kroměříž a předsedkyně AZUŠ ZK. Program zpestří také hostování mladých operních pěvců Romana a Tadeáše Hozy. Sbor povede Lenka Polášková.

"Projekt nabízí žákům intenzivní setkání s praxí. Filharmonici zde nejsou jen hudebníky, ale stávají se mentory a vzory svých mladých kolegů," uvedla předsedkyně spolku a ředitelka ZUŠ Martina Hniličková. Všichni účinkující, včetně dirigentů a hostů získali své hudební kořeny právě na zdejších zuškách, Zlínský kraj je pověstný vysokou kvalitou uměleckého vzdělávání.

"Malí velcí filharmonici jsou opravdu ojedinělý projekt, předchozí ročník měl velkou odezvu nejen u odborné veřejnost," uvedl ředitel zlínské filharmonie, Josef Němý.
Orchestr nedělním koncertem startuje turné po Zlínském kraji - už v úterý 7. 5. vyráží do Uherského Hradiště, následuje účinkování v rámci festivalu Musica Holešov 18. 5. a velkolepý závěr s mezioborovou prezentací ZUŠ bude v rámci víkendu otevřených zahrad v Kroměříži 8. června.
Z celého projektu vzniká časosběrný dokument, který představí cestu na pódia i krušné chvilky v zákulisí. Premiéru bude mít ve Zlíně na podzim. 

Malé velké filharmoniky podpořil Zlínský kraj a záštitu projektu udělil hejtman Jiří Čunek, stejně jako primátor Zlína Jiří Korec, starosta Kroměříže Jaroslav Němec i město Uherské Hradiště.


Koncerty (vždy v 19.00) 
5. 5. Zlín / Kongresové centrum /vstupenky na pokladně FBM
7. 5. Uherské Hradiště / Klub kultury
18. 5. Holešovský zámek / v rámci festivalu Musica Holešov 
8. 6. Kroměříž / skleník květné zahrady 


Sólisté
Matyáš Ondrůšek / trubka
Čtrnáctiletý Matyáš Ondrůšek ze ZUŠ Uherské Hradiště (pob. Kunovice) na trubku hraje od roku 2014. První soutěž vyhrál už v roce 2015. Od té doby si odváží prvenství a titul absolutního vítěze z národních a mezinárodních soutěží pravidelně. Například vítězil a stal se i absolutním vítězem 11. Mezinárodní interpretační soutěže dechových nástrojů Brno. Aktivně figuruje jako hudebník a zpěvák dechové hudby a člen dalších hudebních seskupení.

Klára Janíčková / violoncello
Tato žačka ZUŠ Zlín je aktuálně součástí národního projektu MenArt Nadačního fondu Magdaleny Kožené. Umístila se v celostátní soutěži na 3. místě, získala také například stříbrnou příčku na mezinárodní soutěži v Jihlavě O cenu Gustava Mahlera. Je součástí violoncellového dua a cimbálové muziky Strunečka, která se stala vítězem celostátní soutěže.

Jan Schulmeister / klavír 
Třináctiletý Jan Schulmeister ze ZUŠ Kroměříž se za poslední dva měsíce stal absolutním vítězem například soutěže Beethovenovy Teplice, vyhrál s maximálním možným počtem bodů klavírní soutěž Broumovská klávesa. Čeká ho slavnostní koncert vítězů v Sukově síni pražského Rudolfina. V roce 2017 se stal absolutním vítězem soutěže Amadeus. Na Mezinárodní klavírní soutěži Piano talents v italském Miláně se stal taktéž absolutním vítězem. 

Zuzana Hradilová / zpěv 
Osmnáctiletá žačka ZUŠ Hulín je sólovou zpěvačkou, ale také členka dalších hudebních seskupení. Věnuje se klasickému zpěvu i lidové hudbě. Pravidelně si z celostátních i mezinárodních soutěží odváží první místo. V poslední době to bylo 1. místo v Písňové soutěži Bohuslava Martinů v Praze, Cena Bena Blachuta za interpretaci lidové písně, či 1. místo na Hudebním festivalu pedagogických škol a cenu za interpretaci klasicistní písně.
 
Program
P. J. Vejvanovský – Sonáta à 4 g moll 
A. Vivaldi – Koncert a moll, 3. věta
J. Haydn – Klavírní koncert D dur, 1. věta
V. Novák - Slovácká suita – výběr
C. Orff - Carmina Burana - výběr
Vystoupí
Společný orchestr vybraných žáků základních uměleckých škol Zlínského kraje a členů orchestru Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín
Společný sbor žáků ZUŠ a žáků Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž
Sólisté:
Matyáš Ondrůšek - trubka /ZUŠ/
Klára Janíčková - violoncello /ZUŠ/
Jan Schulmeister - klavír /ZUŠ/
Zuzana Hradilová - zpěv /ZUŠ/
Tadeáš Hoza - zpěv /host/

Sbor vede: Lenka Polášková
Dirigent: Tomáš Netopil

Související fotografie