Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Uplynulo pětadvacet let od smrti Karla Kryla

04.03.2019

Před 25 lety zemřel písničkář Karel Kryl. Srdeční příhoda ho v Mnichově zastihla pár týdnů před jeho padesátinami. Autor písní Veličenstvo Kat, Anděl nebo Salome byl pro některé legendou protestsongů, pro jiné věčně nespokojeným kverulantem. Rodák z Kroměříže získal přezdívku básník s kytarou. V září 1969 odjel do Německa a v exilu strávil dvacet let. Krylova píseň Bratříčku, zavírej vrátka se stala symbolem odporu proti okupaci Československa.

Karel Kryl se narodil 12. dubna 1944 v Kroměříži a pocházel z kulturní rodiny novojičínského tiskaře. Otcovu tiskárnu později rozbili komunisté. Kryl byl také věřící, i když tvrdil, že by ho asi z každé církve vyhodili. Křesťanské tradice si ale nesmírně vážil a také z ní hodně čerpal ve své tvorbě.Na sklonku 60. let spolupracoval s Československým rozhlasem a jeho tehdejším redaktorem Milošem Zapletalem v Ostravě. Tam také nahrál většinu svých raných písní.

Jeho první deskou byla Bratříčku, zavírej vrátka (1969), se kterou se stal i tak trochu nechtěně „tragédem národa“. LP se tehdy dostalo do širšího povědomí veřejnosti i díky manželům Černým a jejich rozhlasovému pořadu Houpačka. Krylovi bylo jasné, že v nastupující normalizaci si už nezazpívá, a z festivalu v Německu se už v roce 1969 nevrátil. Usadil se v Mnichově a 22 let působil jako redaktor Svobodné Evropy.

Zemřel nečekaně, na infarkt 3. března 1994, v Mnichově jen pár týdnů před padesátinami. Pohřben je na břevnovském hřbitově v Praze. Velkého ocenění se mu dostalo až po smrti, kdy byl zapsán do Síně slávy ceny Grammy (1995), stal se držitelem Ceny Františka Kriegla (1995) a získal Medaili Za zásluhy (1995).