Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Polední Relax

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Jubileum Miroslava Zikmunda připomenou výstavy i poštovní známky

11.02.2019

Zlín - Výstavy, projekce filmů i radioamatérské vysílání připomenou sté narozeniny Miroslava Zikmunda, které oslaví ve čtvrtek 14. února. V ten den vyjde speciální edice známek České pošty, které uctí i Zikmundova celoživotního přítele Jiřího Hanzelku. Cestovatelům bude částečně věnován také zlínský filmový festival, letos zaměřený na objevování a cestování.  Navíc po celý tento rok k připomínce stých narozenin pana Zikmunda, budou ve Zlíně, kde Zikmund žije, akce  v Muzeum jihovýchodní Moravy, které spravuje archiv cestovatelů, a Klub H+Z.

Připravuje se výstava dvou mladých plzeňských cestovatelů, kteří se loni vydali po stopách Hanzelky a Zikmunda v Asii. Výstava bude nejdříve v Plzni, kde se Zikmund narodil, v létě bude k vidění ve Zlíně. Na zlínském filmovém festivalu připomenou cestovatele projekce jejich filmů, připraveny budou i besedy.

Cestovatelské dvojici H+Z je ve zlínském muzeu věnována stálá expozice, nedávno začala také výstava uměleckých děl inspirovaných cestami H+Z i samotnými cestovateli.

Na amatérských krátkovlnných pásmech se budou vysílat do celého světa informace o cestovatelích H+Z. V dubnu bude radioamatérské vysílání rozšířeno a bude se vysílat na originálním zařízení Jiřího Hanzelky přímo z Tatry 805, která absolvovala druhou cestu. Vysílat se bude z Baťova institutu, kde zlínské muzeum sídlí. 

V červnu budou v muzeu vystaveny vybrané práce účastníků desátého ročníku fotosoutěže Co jsme viděli na svých cestách a ostatní přešli, kterou vyhlašuje pravidelně Klub H+Z.

Na Zikmunda v těchto dnech vzpomíná řada lidí, nejen ve Zlíně. Například zlínské divadlo, kam Zikmund donedávna pravidelně chodil a které před několika lety uvedlo původní hru o osudech cestovatelů, mu na den jeho narozenin připravuje dárek. Zikmund má také stále v první řadě hlediště "své" sedadlo, na kterém je cedulka se jménem cestovatele.