Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Večerní Pohoda

Baví Vás: Kamila Krátká

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Kde se vzaly silvestrovské ohňostroje a přípitky?

31.12.2018


Máme tady konec roku! Zeptali jste se někdy sami sebe, proč je silvestr spojený s ohňostroji nebo přípitky? A od kdy lidé na silvestra běžně pijí alkohol?

Přelom roku je vždy dobrou příležitostí k tomu, aby člověk plánoval a bilancoval - a samozřejmě také slavil! Silvestrovské oslavy začaly mít svou bujarou podobu v průběhu 19. století, kdy se životní podmínky lidí výrazně zlepšily – a tím pádem se mohli jednou za čas přejídat a pořádně opít všichni, bez ohledu na svůj původ nebo zaměstnání. Do té doby se při nich spíše rozjímalo a chodilo do kostela. Církvi se totiž nelíbila původní požitkářská podoba novoročních oslav, jaká byla za časů římské říše, protože byla v rozporu s křesťanským učením. Jenže v 19. století se také změnila role církve ve společnosti, a tak se lidé při těchto oslavách inspirovali v pohanských časech.

V Číně ohňostroje sloužili k zahánění zlých duchů

K silvestru neodmyslitelně patří zábavní pyrotechnika. Ohňostroj se poprvé objevil před tisíci lety v Číně a sloužil k zahánění zlých duchů. Do Evropy ho ve středověku nedovezl nikdo menší než velký cestovatel Marco Polo. I tak ale trvalo ještě stovky let, než se stal součástí oslav příchodu Nového roku. A není divu, že se uchytil. Podle lidových pověr totiž dlouhé zimní noci provází zlí duchové, které je možné zahnat hlukem – práskáním biče, řinčením řetězu nebo právě ohňostrojem. 

Přiťuknutí číší mělo původně zabránit otravě jedem

Nový rok také znamená, že se bude otevírat „šampaňské.“ Mírné přiťuknutí skleniček a poblahopřání tváří v tvář pro nás v tu chvíli slavnostně vítá nový začátek. Tento zvyk má původ v antickém Řecku, kde měl ale úplně jinou roli. Tam se na hostinách bojovníků střetávali také vzájemní protivníci. Stávalo se, že nápoj některého z bojovníků otrávil, protože sok do jeho číše přidal jed. Proto se číše začaly dolévat vrchovatě a všichni si jimi vzájemně přiťukávali. Tím, že byly vrchovaté, se jejich obsah navzájem promísil. Pokud by byl otráven nápoj jednoho bojovníka, tak by otrávil i všechny ostatní účastníky hostiny. Zášť tedy musela jít stranou, aby dotyčný kromě nepřítele nesprovodil ze světa i sám sebe. Preventivní zvyk se nakonec vyvinul v tradici, kterou oslavujeme významné lidi a události. Tak tedy na zdraví a vše nejlepší do nového roku!