Kdo by neznal takové hity jako Lady Karneval, Stín katedrál, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš nebo Včelka Mája? Všechny spojuje jedno jméno, a to Karel Svoboda. Oblíbený hudební skladatel napsal hudbu k mnoha filmům i muzikálům a byl také autorem spousty skladeb pro přední české zpěváky a zpěvačky.
Stačilo málo a na Karla Svobodu by dnes vzpomínali pacienti, kterým vyplnil zuby plombou. Původně totiž měl být zubař, ale studia nedokončil, aby se mohl věnovat své vášni, a to hudbě. Od dětství hrával na klavír, v šedesátých letech působil v bigbítové kapele Mefisto. V té samé době ale začíná skládat skladby pro další interprety, například Helenu Vondráčkovou nebo Karla Gotta. Pro něho složil Lady Karneval a právě ta se stala pro Svobodu průlomovým hitem.
A tak hvězda Karla Svobody strmě stoupala a rychle si získávala renomé. V šedesátých a sedmdesátých letech se mezi interprety jeho písní zařadí Hana Zagorová, Eva Pilarová, Waldemar Matuška, Lešek Semelka, Jiří Schelinger nebo Jana Kratochvílová. V 80. letech k nim pak přibyli Michal David, Iveta Bartošová, Petr Sepéši, Petra Janů nebo Dalibor Janda. A božskému Karlovi stihne složit něco přes 80 skladeb.
Mimo to ale také složil hudbu k desítkám filmů i seriálů. Patří mezi ně Co takhle dát si špenát, Noc na Karlštejně, Tři oříšky pro Popelku, Létající Čestmír nebo Návštěvníci. Nesmíme zapomenout na muzikály Dracula, Monte Christo nebo Golem. Výčet je zkrátka dlouhý.
Přes jeho obrovské úspěchy v oblasti hudební tvorby ho v osobním životě potkávalo neštěstí. Jeho první manželka zemřela na rakovinu, dcera ze druhého manželství na leukémii. Sám trpěl depresemi a nevyhledal žádnou odbornou pomoc. Nakonec byl 28. ledna 2007 nalezen zastřelený na zahradě své vily. O několik dní později policie potvrdila spekulace, že šlo o sebevraždu. Příští měsíc už to bude 12 let.