Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Večerní Pohoda

Baví Vás: Kamila Krátká

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

V Pekingu postaví novou školku kolem stovky let starého nádvoří

05.12.2018


Jak si poradit s výstavbou nové budovy, pokud tam již několik století stojí jiná? První možnost, která se nabízí, je samozřejmě ji zbourat. Nicméně, tato varianta nemusí být vždy ideální. Obzvlášť, pokud původní budova má nějakou hodnotu a historii. To samé si řekli architekti z čínského studia MAD, kteří dostali za úkol vypracovat návrh na stavbu mateřské školy na místě jednoho tradičního čínského nádvoří v Pekingu, které tam bylo postaveno v roce 1725.

Architekti v studiu MAD nejen že zavrhli variantu, aby toto nádvoří zbourali, ale dokonce i cestu rekonstrukce. Rozhodli se do objektu novou školku zkrátka začlenit. Původní stavba tedy zůstane takřka nezměněn, ačkoliv pravdou podle tvůrců zůstává, že celek vypadá na první pohled nesourodě. Skládá k sobě totiž stovky let staré budovy se sedlovými střechami a moderní novostavbu ze dřeva a skla.


Děti si budou moci hrát i na hřišti na střeše

Školka obestaví původní nádvoří ze všech stran, většina prostor na sebe bude volně navazovat, protože ve školce není potřeba mít speciální učebny. Tedy až na jednu posluchárnu, tělocvičnu, knihovnu a toalety. Herny, šatny i jídelna nejsou nikterak omezené, navíc jimi proudí světlo, protože jsou prosklené. Unikátní je také střecha, která má stoupající a klesající terén, můstky a vyhýbá se prostorám původního nádvoří – včetně stromů! Střecha může posloužit jako hřiště i jako odpočinkový prostor. Co si o návrzích této pekingské školky myslíte vy?

Zdroj: Studio MAD

Související fotografie