Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Nedaleko Moskvy vznikne chytré město budoucnosti

09.11.2018


Západně od hlavního města Ruska se má do dvou let začít stavět nové město, které bude protkáno moderními, chytrými technologiemi.

Celé to zní opravdu megalomansky. Vážně je ale v plánu do několika let vybudovat na zelené louce u ruské metropole futuristické město Rublyovo-Arkhangelskoye. Má mít 4,6 kilometrů čtverečních a žít v něm bude přes 65 tisíc lidí. Samozřejmě v něm ale budou i kanceláře, školy, nemocnice, obchody, místa ke kulturnímu vyžití a špičková moderní infrastruktura. 


Pokud se ptáte, kdo na to v Rusku přišel, tak odpověď zní, že nikdo. Projekt má totiž na svědomí britské architektonické studio Zaha Hadid Architects, které vyhrálo mezinárodní soutěž o jeho zpracování. Vzniklé budovy budou inteligentní a udržitelné, které budou ohleduplné k okolnímu prostředí a optimalizovat spotřebu místních zdrojů. Některé z nich jsou více strohého rázu, který ale povznáší jejich organický design. Jiné jsou už opravdu futuristická díla.


Rublyovo-Arkhangelskoye bude v podstatě jedním z předměstí Moskvy. Tam totiž za posledních dvacet let narostl počet obyvatel o 30 %. Obyvatelé budovaného města se tam dostanou díky metru, kterým budou spojeni. A vzhledem k tomu, že se v této oblasti také nachází řeka Moskva, tak se budou do největšího ruského města moci vydat i po řece. 

Zdroj a foto: Zaha Hadid Architects

Související fotografie