Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Večerní Pohoda

Baví Vás: Kamila Krátká

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Robotí stopařka Matylda po týdnu dorazila do svého cíle!

08.11.2018


Robotí stopařka Matylda po týdnu putování dorazila do svého cíle! Tím je Muzeum kuriozit v Pelhřimově, kde jí také jako prvního stopujícího robota čekal zápis do knihy rekordů! 

Matylda na své pouti z Jablonce nad Nisou urazila celkem 1718 kilometrů. Tato robotí stopařka velikosti malého dítěte se vydala na cestu do Pelhřimova úplně sama. Během stopování na chvíli zabloudila i do sousedního Polska, ale nakonec se vrátila do našich luhů a hájů a zamířila ke svému cíli. Matylda byla vybavená vlastní autosedačkou s dobíjením a solárním kolektorem, který přeměňuje sluneční světlo na energii. Také sebou měla ručník, což je podle Stopařova průvodce po galaxii, knihy od britského autora Douglase Adamse, nedílná a nejdůležitější součást výbavy každého intergalaktického stopaře.

Polámané nožičky byly ošetřeny lepící páskou

Ačkoliv do Pelhřimova dorazila se zlámanými nožičkami, tak byl její rekord uznán, protože její elektronika je stále funkční. Pohyblivost Matyldy je sice po sedmi dnech putování omezená, přesto je jí stále schopná. Tvůrci nevědí, co se jí stalo, jen odhadují, že šlo o nešťastnou náhodu při manipulaci. Ostatně původně šlo o učitelku kybernetiky, ne stopařku. Není proto divu, že k něčemu podobnému došlo. Dotyčný si ale s poraněním Matyldy poradil – byla ošetřena univerzálním způsobem, a to lepící páskou.

Foto: FYI Prague