Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Říjen je Mezinárodním měsícem černé kočky

11.10.2018


Existuje mnoho pověr, které obklopují kočku s černou srstí. Nejrozšířenější z nich je samozřejmě ta, která tvrdí, že pokud vám přes cestu přeběhne černá kočka, tak budete mít smůlu. Proto je dobré připomenout si slova komika Groucho Marxe: „Pokud vám přes cestu přeběhne černá kočka, tak to znamená, že někam jde.“ Takže to jediné, co by vás v takové situaci mělo napadnout je toto zvíře nakrmit, pohladit nebo nechat být. To je jedna z myšlenek, které přináší Mezinárodní měsíc černé kočky.

Nápad na Mezinárodní měsíc černé kočky vznikl u Layly Morgan Wilde, která si všimla, že se konají dny věnované černé kočce ve Velké Británii a USA, ale ve zbytku světa nikoliv. Zvýšení povědomí o iracionalitě mýtů, které provází černé kočky, je leckde zoufale nutná. Pověrčivost okolo nich u některých lidí překonala snesitelnou míru obzvlášť v anglosaském světě. Tam se stává, že si lidé pořizují černé kočky v souvislosti s Halloweenem, aby tvořily doplněk jeho atmosféry. Různé pověry totiž mluví o tom, že černá kočka ležící na posteli přinese tomu, kdo v ní běžně spává, brzkou smrt. Jiná zase o tom, že černá kočka v pohřebním průvodu znamená blížící se smrt dalšího rodinného příslušníka. Nic, co by hrálo ve prospěch obliby tohoto zvířete, ale zároveň symbolika, která patří k tomuto oblíbenému svátku.

Akce upozorňuje na to, že černé kočky nejsou horší než jiné a nejsou ani živé dekorace

Po skončení Halloweenu se jich ale zbavují: jsou schopní je vyhánět z domu nebo je odstranit násilným způsobem. Vzhledem k tomu, že Halloween se koná na konci října a někteří lidé chápou právě černé kočky jako živé dekorace k tomuto svátku, tak Mezinárodní měsíc černé kočky se koná po celý říjen. Mimo Halloween pak zájem o černé kočky klesá všeobecně. Oproti kočkám s jiným zbarvením srsti je zájem o ně o 50 % nižší. Jiné lidové povídačky se zjevně v potaz příliš neberou. Například ta o černé kočce, která když leží na zápraží domu, tak do něj přinese bohatství.

A jak oslavit Mezinárodní měsíc černé kočky?

V našich končinách to možná není takový problém. V souvislosti s černou kočkou si vybavíme méně pověr. A třeba Ladova černého kocoura Mikeše nemáme důvod mít zafixovaného jako nositele neštěstí. Přesto je možné, že leckterý chovatel koček si nechtěl pořídit černou, aby neměl smůlu. To nejlepší, co můžete udělat, je proto přestat šířit lidovou pověru o černých kočkách, které přináší neštěstí. A pokud si přijdete vybrat kočku do útulku, tak se poohlédněte také po té, která má černou srst. Lidé se jim jsou schopní vyhýbat, ale je jasné, že potřebují stejnou péči a lásku jako kterékoliv jiná kočka, kterou v útulku potkáte.