Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Bible se dočkala svého překladu do tisícího jazyka

10.10.2018


V těchto dnech se dočkala přeložení do tisícího jazyku nejdůležitější kniha křesťanů, Bible. Jubilejním překladem se stal jazyk keliko, kterým hovoří obyvatelé centrálních oblastí Jižního Súdánu. Tento tisící překlad byl oslaven slavnostní mší v uprchlickém táboře Bidi Bidi, který leží na hranicích Jižního Súdánu s Ugandou. V něm se nachází čtvrt milionů uprchlíků, kteří utekli před jihosúdánskou občanskou válkou.

Odhaduje se, že v současné době se bible překládá do 2500 jazyků, a dalších 1600 jazyků na překlad čeká. Překládání organizuje americká nezisková společnost Wycliffe Bible Translators. Ta odhaduj, že překlady by měli být úspěšně dokončeny v roce 2025.

Bidi Bidi je druhý největší uprchlický tábor na světě

Zmiňovaný uprchlický tábor Bidi Bidi je druhým největším na světě. Postaven byl ale teprve loni v srpnu. Rozložen je na ploše 250 čtverečních kilometrů (což je území, které je o něco větší než  to, na kterém leží Brno), většinou v ugandském pohraničním okresu Yumbe. Právě jeho obyvatelům je tisící překlad bible určen. Uganda jen ve druhé polovině roku 2016 přijala více než 400 000 běženců z Jižního Súdánu.

Foto: Kevin Probst [Public domain], via Wikimedia Commons