Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Ranní jízda

Baví Vás: Kamila Krátká

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Chytrá bota vědců ze zlínské UTB byla představena v Kalifornii

14.09.2018


Vědcům z Centra polymerních systémů zlínské univerzity Tomáše Bati se podařilo dokončit prototyp „chytré stélky“, která bude použitelná téměř do jakékoliv boty.  Právě v minulých dnech tento unikátní prototyp stélky představili  zlínští vědci společně se zástupci společnosti Miomove, která stojí za nápadem chytré boty, na světové premiéře v americkém San Francisku.

„Jedná se o unikátní chytrou stélku, kterou se nám podařilo vyvinout a vyrobit ve 2 funkčních prototypech. Představili jsme ji přímo ve  startupovém centru v Silicon Valley,“ přiblížil Daniel Majc ze společnosti miomove. Tato jedinečná technologie nemá ve světě konkurenci. Týmu vědců z Centra polymerních systémů se podařilo do maximálně pružné stélky, která má tloušťku necelé 4 mm, úspěšně integrovat systém speciálních nanosenzorů. „Tzv. chytrou  botu tak ocení nejenom sportovci, ale také například rodiče malých dětí,“ dodala Petra Svěráková, mluvčí centra.

Rodiče zjistí cenné informace o tom, jak se jejich dítě učí chodit

„Díky tomu, že se nám tuto unikátní technologii podařilo dostat do velice tenké a pružné stélky, budeme moci například rodičům nabídnout mobilní aplikaci, která jim umožní mít maximální přehled, jak se jejich dítě učí chodit, jakou má rovnováhu, držení těla. Získají cenné informace, kterými mohou pozitivně ovlivnit celý další vývoj jejich dítěte. Už to není jenom o tom, že vyhodnotíme došlap a správnost vaší pohybové aktivity, podařilo se nám společnými silami posunout tuto technologii o velký kus dál,“ popsal profesor Petr Slobodian, vedoucí výzkumné skupiny, která se nanosenzory v  Centru polymerních systémů UTB Zlín zabývá.

Stélka pro dítě bude jiná pro dospělého člověka 

„Technologie, kterou v chytré stélce využíváme, má velmi citlivou odezvu na tlakové síly, a našim dalším úkolem bude nyní pracovat na vlastnostech materiálů tak, abychom mohli tuto stélku použít jak pro dospělého člověka, tak i pro dítě či juniora, protože každý z nich má úplně jinou hmotnost,“  dodává doktor Robert Olejník, člen týmu z Centra polymerních systémů UTB ve Zlíně podílející se na vývoji.

Technologie bude schopná podchytit správný vývoj chodidel u dětí

„Chytrá bota“ bude mít velmi široké uplatnění. Určená je například pro profesionální i amatérské sportovce, členy integrovaného záchranného systému, ale také pro pacienty s cukrovkou či po mozkové mrtvici, kteří se musí v mnoha případech znovu učit chodit. Pomocí této technologie by navíc bylo možné částečně podchytit i správný vývoj chodidel u dětí. Využívat „chytrou botu“ tak budou moci i rehabilitační oddělení a specializovaná centra.

Zdroj: UTB