Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Udržet zlínské parky zelené a kvetoucí je skutečná dřina

10.08.2018


Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se v horkých dnech udržuje městská zeleň? Rozhodně to není nic snadného! Třeba ve Zlíně se musí až šest pracovníků v těchto suchých a parných dnech denně starat o to, aby zůstal park Komenského stále krásně zelený a pestrobarevně rozkvetlý. Běžně přitom stačí pracovníci tři. Jen tento park si denně nyní vyžádá mnoho kubíků vody na zálivku, musí se uklízet odpad a udržovat kvetoucí záhony, i technologické zázemí.  

„Výhodou je, že máme k dispozici v parku vlastní studnu i retenční nádrž s kapacitou 25 kubíků. Spodní voda svedená do studny a pak do nádrže nám navíc pomáhá udržovat objekt klubu 206 více v suchu. V minulosti zde byly problémy s podmáčeným zdivem,“ prozradil Stanislav Pospíšilík, vedoucí oddělení městské zeleně. 

Zavlažování je nákladné, ale i tak se údržba neprodraží. Proč?

Téměř každé ráno před osmou hodinou se tak v parku spustí automatický zavlažovací systém. Zalévají se i vybrané mladé stromy, které by mohlo sucho ohrozit. V celém městě je takových stromů více než pět stovek. Vyšší potřeba zálivky ale automaticky neznamená vyšší náklady. Uspořit lze totiž na jiných aktivitách - nyní třeba při sečení trávníků, které není vzhledem k počasí tak časté.

Zdroj: Statutární město Zlín