Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Zpěvačka a herečka Whitney Houston by dnes oslavila 55. narozeniny

09.08.2018


Dnes by oslavila své 55. narozeniny jedna z hvězd populární hudby, Whitney Houston. Byla jednou z nejprodávanějších a nejúspěšnějších zpěvaček, která se opakovaně dostala na vrchol americké hitparády a obdržela šest cen Emmy. Na druhou stranu byla ženou s komplikovaným osobním životem, který poznamenaly bouřlivé vztahy s okolím i drogy. Přesto zůstává jednou z nejzásadnějších zpěvaček vůbec.

Narodila se 9. srpna v Newarku v americkém státě New Jersey. V dětství zpívala v gospelových sborech. Ostatně její matka Cissy Houston byla také zpěvačka, která nahrávala vokály na nahrávky Elvise Presleyho nebo Arethy Franklin. Whitney v mládí působila jako modelka a zpívala po nocích v barech, kde ji také objevil hudební producent Clive Davis. A tak v roce 1985 přišlo na svět její debutové album „Whitney Houston.“ To zaznamenalo obrovský úspěch – dodnes se ho prodalo 25 milionů kusů a časopis Rolling Stone ho později zařadil na seznam 500 nejlepších desek všech dob.

Celosvětový úspěch ji přinesl film Osobní strážce

Velký úspěch zaznamenalo i její druhé album se stejně prozaickým názvem Whitney a také následující I’m Your Baby Tonight. Poté přišel moment, který ji vynesl do světa filmu a také přinesl celosvětovou slávu – účinkování ve snímku Osobní strážce po boku Kevina Costera. A kdo by neznal úvodní píseň tohoto filmu I Will Always Love You? Soundtrack k Osobnímu strážci se stal nejprodávanějším soundtrackem všech dob a také nejprodávanějším albem od ženské interpretky. V budoucnu si zahrála ještě v několika snímcích.

Postupně se o ní začal zajímat hlavně bulvár kvůli drogám a problémům v manželství

Po roce 2000 se zpěvačka čím dál častěji stává terčem nelichotivého zájmu bulvárních plátků. Ty píší o jejích drogových problémech, domácím násilí, které na ní páchá manžel, případně přináší falešné zprávy o její smrti. Vzhledem k této masáži nemá ani velký úspěch její album z roku 2002 Just Whitney. Objevují se u ní také problémy s hlasem, a tak se zpěvačka na několik dalších let stahuje do ústraní. V té době o ní jde slyšet opět zejména v bulvárních článcích.

Přes tragický odchod je jednou z nejvlivnějších zpěvaček vůbec

Whitney Houston pak vydá v roce 2009 ještě jednu desku I Look At You. Její bezvládné tělo bylo nalezeno utopené ve vaně jednoho hotelu v losangeleském Beverly Hills dne 11. února 2012. K jejímu utonutí přispělo užívání kokainu i srdeční potíže. V současnosti můžete v kinech vidět dokumentární film Whitney, který se snaží najít a dát do souvislostí příčiny, které vedly k jejímu pádu. Přes svůj tragický předčasný odchod zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček, která svou tvorbou a kariérou inspirovala spoustu následovnic.