Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Dopolední maraton

Baví Vás: Matěj Neradilek

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Patříte k lidem, kteří slyší obrázky GIF?

25.07.2018


Určitě znáte obrázky formátu GIF, které umožňují prezentovat jednoduché animace. Zajímavostí z poslední doby je, že vzrůstá počet lidí, kteří přiznávají, že jsou schopní při jejich sledování některých z nich slyšet zvuk. Možná vás ale překvapí, že nejde o nic neobvyklého. 

Při brouzdání internetem určitě narážíte na GIFy pravidelně. Stalo se vám ale, že byste u tohoto obrázku, které je vždy tichý, slyšeli zvuk? Poslední měsíce například koluje po internetu tento GIF (zde v podobě videa bez zvuku), o kterém lidé tvrdí, že jsou schopní ho slyšet.


Pokud něco slyšíte, tak patříte ke čtvrtině populace, která toto zažívá. Nevinné sluchové halucinace tohoto druhu můžete zažívat například i u ztišených videí. Jde o zvuky, které si s daným děním, činností nebo pohybem vnitřně spojujete. Odborníci tento nový fenomén pojmenovali jako vizuálně vyvolanou auditivní odpověď, v originále má zkratku vEAR. A pokud nic vnitřně neslyšíte, tak to ještě neznamená, že nemůžete v jiných případech zažívat právě synestezii.

Pravděpodobně jde o fenomén podobný synestezii

Vědci mají za to, že jde vEAR je fenomén příbuzný synestezii, což je neurologický jev, kdy reálný vjem jednoho smyslu vyvolá jiný, vnitřní vjem. A nejde o nový, ani ojedinělý jev: v minulosti se objevovali hudebníci, kteří si určité zvuky a tóny pojili s barvami. Vnímáte čísla nebo dny v kalendáři jako barevná? Cítíte při zaslechnutí názvu jídla jeho chuť na jazyku? V tom případě se u vás projevuje synestezie. A je také dokázáno, že tento jev je častější u žen než u mužů.

Jak synestezie vzniká?

Jak synestezie vzniká? Například takto: když lidské oko něco uvidí, tak jeho zrakovým nervem putuje signál z oční sítnice do mozku. V něm neurony přenášejí dráhami vzruch mezi jeho určitými částmi, které se specializují na vyhodnocování informací. Jednotlivé dráhy se ale prolínají navzájem i s dráhami jiných smyslů – a tak při tomto přenosu vzniká synestezie. Synestetici mají podle vědců hustší propojení neuronů mezi sebou v těchto částech mozku, a tak jeden signál může vyvolat aktivitu i ve vedlejších neuronech, které daný objekt nevnímají.