Zlínské oslavy prvního máje mají tradici už déle než devadesát let a nestojí za nimi nikdo jiný, než zakladatel obuvnického gigantu. „Zavřeme dveře dílen a kanceláří a vyjděme ven vedouce se za ruce s našimi rodinami, abychom se porozhlédli, co nového vyrostlo kolem nás a z nás.“ Tak lákal Baťa své zaměstnance na prvomájové oslavy.
Vůbec první májová oslava se konala v roce 1924 v domě Tomáše Bati. Průvod čítal 6 000 osob, ale celkově se oslav v zahradě vily T. Bati účastnilo asi 10 000 osob. A počet účastníků rostl. V roce 1927 už prvomájové oslavy ve Zlíně přilákaly 25 000 osob, přijelo 124 automobilů, 60 motocyklů, vydalo se přes 19 000 obědů a 100 400 kusů pomerančů.
Ranní budíček prováděly kapely hrající po městě
Prvomájové oslavy začínaly budíčkem od 5 do 7 hodin za doprovodu až pěti kapel. Vypravovány byly pro zaměstnance také zvláštní vlaky. Průvod s přesně určenou trasou a seřazením účastníků vycházel v 9:30 hodin. Všichni, kteří zavítali na májové oslavy do Zlína, byli označeni plátěnými páskami s razítkem, a to například v roce 1925 barvou bílou zaměstnanci závodu, barvou šedou členové jejich rodin a hostům se vydávaly u vchodu do závodů pásky červené.
Letos by měli účastníci přijít v prvorepublikovém oblečení
„Také letos, v roce, ve kterém si připomínáme založení československého státu, budou všichni účastníci průvodu i prvomájových oslav označeni vývazkem z trikolory, protože letošní ročník se bude odehrávat v barvách první republiky mnohem intenzivněji,“ upřesnil Martin Červinka za pořádající AVION BIG BAND z. s. a vyzval všechny účastníky letošních prvomájových oslav, aby se inspirovali právě prvními roky po založení Československé republiky a v tento den přišli dobově oblečeni. Po příchodu průvodu na náměstí a úvodním proslovu budou všichni přítomní vyzváni ke společnému fotografování.
A co vás ještě letos na zlínských prvomájových oslavách čeká?
A co váš čeká na letošních prvomájových oslavách? V pondělí 30. dubna se budou až do večera pálit čarodějnice a stavět máj. V samotný úterní svátek vás čeká bohatý kulturní program a prvomájový průvod. Při něm se budou účastníci shromažďovat kolo zlínského mrakodrapu.