Vědci v Centru regionu Haná vyšlechtili tři nové odrůdy ostropestřce mariánského, který léčí různé nemoci jater. Byliny se tedy využijí hlavně pro farmaceutické účely.
Aktivní látky pro regeneraci jater pomůžou proti cirhóze
Odrůdy obsahující aktivní látky – flavoligandy slouží pro extrakt, který je součástí přípravků určených pro regeneraci jater. Ty se využívají jako podpůrná léčba pro pacienty s onemocněním jater, například cirhózou. Odrůdy vznikly ve spolupráci s komerčním partnerem, u jedné máme čtvrtinový autorský podíl, u dvou poloviční,“ vysvětlil vedoucí výzkumu Radoslav Koprna.
Šlechtění si žádá roky práce
Šlechtění nových odrůd trvá obvykle deset let. Tentokrát ale výzkumníci nemuseli celý proces absolvovat od začátku, od farmaceutické firmy získali dostatečně variabilní výchozí materiál v určitém stupni rozpracovanosti. I tak jim ale během šesti let práce rukama prošly tisíce rostlin. Jelikož tato bylina z čeledi hvězdnicovité má ostny na všech nadzemních částech, nebyla to mnohdy práce příjemná.
V Olomouci vznikají nové druhy rostlin často
„Loni byla registrována odrůda Tevasil, letos se přidaly další dvě – Albus a odrůda s návrhem názvu Tevadian. Každá z nich je specifická, mají trochu jiná složení komplexu účinných látek a odlišují se i vegetační dobou,“ objasnil Koprna. Tevasil má vysoký obsah silymarinu v semeni, stejně jako Albus, který vyniká mimo jiné výraznou raností zrání a bílou barvou květu. Tevadian má zase vysoký obsah silydianinu na úkor silybinu.