Jako prvním na světě se podařilo vědcům z olomouckého Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Univerzity Palackého vyrobit magnet, který není kovový. Doposud platilo, že všechny využívané magnetické materiály jsou na bázi kovů a jejich sloučenin. To ale změnili olomoučtí vědci, když přišli s chemicky upraveným grafenem, tedy se supertenkou formou uhlíku. Magnetické vlastnosti si zachovává až do pokojové teploty, což se dosud nepodařilo.
Ještě nedávno by student za tvrzení, že uhlík může být magnet, dostal nedostatečnou. Teď je podle chemika Radka Zbořila vše jinak. „Není nutně potřeba mít kovové prvky v systému, abychom dokázali magneticky manipulovat s organickými uhlíkovými materiály.“
Objev může najít uplatnění například v elektronice, kdy může vylepšit současné počítače. Dnešní počítače využívají dvě základní jednotky. Procesory, které jsou materiály na bázi polovodičů, třeba křemíku a paměti, což jsou právě kovové, magnetické materiály. Ta myšlenka je taková, že pokud by vědci grafenu, který je magnetický, vnutili ještě polovodičovou vlastnost, můžou mít dva v jednom. Procesor i paměť současně. Byly by to součástky nové generace, které potom mohou mít větší paměť a být rychlejší v procesování informace. Objev bude znamenat posun i v medicíně například při cíleném transportu léčiv či separaci molekul s využitím vnějšího magnetického pole.