03.03.2017
Před 23 lety zemřel legendární písničkář, exilový básník a kroměřížský rodák Karel Kryl. I když čas plyne, jeho písničkyslyšíme co chvíli, nevymřely. Muž s obrovským rozhledem, jehož písně oscilovalyod něžných milostných romancí až po hořké protestsongy. Některé z nich, zejménaBratříčku, zavírej vrátka, se staly symboly přelomových let 1968 a 1989 vČeskoslovensku. O Karlu Krylovi se ví, že byl citlivý, výsostně čestný,názorově nekompromisní. Jako člověk léta zrál a vyvíjel se, jako písničkář bylzřejmě hotov už v pětadvaceti.
V Kroměříži máme odroku 2014 Muzeum Karla Kryla. Expozice zde rozhodně není plná nezáživných faktů, ale čeká vás doslovaprocházka Krylovými písničkami. Vtáhne vás do Krylových myšlenek a jejímhlavním smyslem je vyvolávat pocity, prožitky a emoce.
A jaký měl přímočarýpísničkář ke svému rodnému městu vztah? Prozradila jeho manželka Marlen Krylová
"On měl k našemu městu specifický vztah. Od dětskýchlet byly jeho vzpomínky na město špatné, alespoň on to tak říkal. V roce 1949totiž komunisté zabavili jeho otci tiskárnu a on byl přímým účastníkem toho,jak ta tiskárna byla rozbita a zbořena. A právě to v něm asi celý životzanechalo traumatické zážitky. Prohlašoval, že město nemá rád. Na sklonkuživota už ale o svém rodném městě mluvil s láskou, což potvrdili nejen jehopřátelé, ale například právě i paní Krylová."