Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Největší ZÁBAVU na Moravě LIVE

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Zámek Holešov zahajuje sezonu 3.6.

01.06.2021

Otevírají se výstavy, prohlídkové okruhy, budou festivaly, koncerty, divadla i letní kino.
Největšími výstavními projekty letošního léta na zámku v Holešově je unikátní kolekce replik, faksimilí a reprodukcí nejtajemnějších předmětů Největší záhady a tajemství světa a interaktivní Cesta do tvořivé mysli renesančního génia Leonarda da Vinci. Začnou 3. června a potrvají do 29. srpna, budou otevřené sedm dní v týdnu.  

V pátek 4. června se pro turisty otevře také prohlídkový okruh  v zámku a Šachově synagoze, v sobotu 5. června také v Zámecké kovárně a Malém muzeu kovářství. 

Výstava Největší záhady a tajemství světa představí čtrnáct stanovišť s exponáty, instalaci doplňují moderní multimediální prvky jako videomapping, televizní obrazovky, speciální světelné efekty a holografie. Dominantou je obří replika sochy Moai - symbolu Velikonočního ostrova, nejdražším exponátem kopie slavné Mitchell-Hedgesovi křišťálové lebky, která se stala hlavním vizuálem výstavy. Má odnímatelnou čelist a údajně vyvolává hypnotické stavy. Originál byl objeven v roce 1927 u mayského města Lubautum v dnešním Belize. Vystavená kopie je stejně jako originál vybroušena z jednoho kusu krystalu přírodního křišťálu v poměru jedna ku jedné.

Za pozornost stojí také série náboženských artefaktů - Svatý grál, ze kterého Ježíš Kristu pil při Poslední večeři Páně, kopí osudu, které mu římský voják zabodl do boku a relikvie Turínského plátna, do něhož Kristovo tělo po ukřižování zabalili. Je vystavené v samostatném sále, který je zatemněný, aby nasvětlené čtyři metry dlouhé plátno vyniklo. Na látce je okem patrný otisk Kristovy tváře a těla. Jako „hudební zbraň hromadného ničení“ je přezdívaná stříbrná trubka z hrobky faraona Tutanchamona. Traduje se, že dokáže přivolat válku a patří do série objevů britského archeologa Howarda Cartera, který faraonovu pohřební komoru objevil v roce 1922.

Samostatnou vitrínu a umístnění ve středu druhého sálu si zasloužila metr krát metr velká maketa mystické knihy Codex Gigas zvané Ďáblova bible. Originál pravděpodobně pochází ze 13. století a v chrudimském klášteře ji zřejmě sepsal jediný člověk. Má 640 stran a dřevěné desky s kovovým zdobením potažené kůží ze 160 oslů. Pojmenovaná je podle zobrazení ďábla. 

Výstava Cesta do tvořivé mysli renesančního génia Leonarda da Vinci 
Interaktivní výstava pro děti i dospělé je jedinečnou příležitostí objevovat světa slavného Leonarda da Vinci, italského vynálezce, umělce a vědce. Dětem i dospělým nabízí prostor pro seznámení se s jeho vynálezy, uměním a vědeckým výzkumem. Dominantou expozice bude model Leonardova slavného obrněného vozidla. Exponáty umožní sestavovat anatomické modely, prověřit funkčnost mechanických strojů, budovat geometrické struktury či vynálezcův přenosný most, reprodukovat malířovy nákresy, zatočit Vitruviánským mužem či digitálně upravovat a promítat obrazy slavné Mony Lisy. 
A nejenom to! Prostřednictvím virtuální reality se návštěvníci prohlédnou i další modely Leonardových vynálezů. 

Prohlídkové okruhy 2021: barokní zámek, Šachova synagoga, Zámecká kovárna s Malé muzeum kovářství.

Turistická sezona v Holešově začne v pátek 5. června. Nabídne stejný rozsah jako v minulých letech, avšak o prázdninách se rozšíří otevírací doba na sedm dní v týdnu. Vstupné zůstane stejné. 

Vedle zmíněných památek, které spravuje kulturní středisko, jsou v rámci projektu Otevřené brány v Holešově otevřeny také kostely. Prohlídky Farního kostela Nanebevzetí Panny Marie s unikátní Černou kaplí a původně trinitářského kostela sv. Anny s kaplí sv. Kosmy a Damiána se konají vždy o sobotách, nedělích a státních svátcích Ve farním kostele bude možné zblízka si prohlédnout nově zrestaurovanou barokní křtitelnici, v kostele sv. Anny loni otevřenou pamětní síň sv. Jana Sarkandera. 

Letní zámecká nabídka 2021
Středobodem letní kulturní nabídky na holešovském zámku bude nádvoří, kde se odehrají koncerty, divadelní představení pro děti a dospělé i letní kino. První akce se koná v sobotu 5. června, Pohádky z pařezové chaloupky v podání Divadla Scéna Zlín. O den později 6. června zazpívá na zámeckém podiu Tomáš Kočko & Orchestr. O víkendu, kdy se měla konat Holešovská regata, vystoupí na nádvoří regionální kapely, v zámeckém parku se připravuje program pro rodiny s klauny, lodičkami na kanálech a kolotoči. 

Letní kino odstartuje 1. července a tradiční Festival židovské kultury 20. července. Novinkou v jeho letošním programu bude seminář Židé a Morava a další akce, které připomenou letošní 400. výročí narození rabína Šacha. Poslední červencový víkend se ve velkém barokním sále uskuteční mezinárodní výstava gladiol. V srpnu je na programu Letní škola barokní hudby, v závěru měsíce Dožínky s Muzejní nocí a na sklonku léta zámek otevře výstavu fotografií Jindřicha Štreita uspořádanou k jeho životnímu jubileu. Na podzim se koná podzimní řada Musica Holešov, veřejnost se může těšit například na Dana Bártu.    

Městské kulturní středisko Holešov bude všechny akce pro veřejnost včetně komentovaných prohlídek organizovat v souladu s nařízením a veškerými protiepidemickými opatřeními Ministerstva zdravotnictví ČR. Na územích památek a v jejich prostorách bude vyžadováno dodržování základních pravidel ochrany proti COVID -19. 

Související fotografie