Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Polední Relax

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Dnes by se dožil 90 let představitel filmového Vinnetoua Pierre Brice

06.02.2019

Baron Pierre Brice byl francouzský herec a zpěvák. Pocházel ze staré francouzské šlechtické rodiny. Znám je především jako filmový představitel Vinnetoua ze série západoněmeckých dobrodružných filmů. Zahrál si v řadě koprodukčních dobrodružných filmů, jež byly natočeny v 60. letech 20. století na motivy dobrodružných románů německého spisovatele Karla Maye. 

Ve skutečnosti roli Vinetoua získal jen náhodou. Původně ji mělo získat pár dalších herců, nakonec jej však filmový producent zahlédl na filmovem festivalu v Berline, kdy byl ještě poněkud neznámý. Režisér Harald Reinl mu tuto roli nabídl a nechtěl již o předchozích adeptech ani slyšet. Nejprve sice on sám, který o Vinnetouovi nikdy neslyšel, nesouhlasil, jeho agent ho ale přesvědčil, a tak se zrodila jeho proslulost. Vždy na premiérách filmů, které byly v sedmdesátých letech minulého století hitem, jej vítaly davy fanoušků a fanynek a smrt jím ztvárňovaného filmového hrdiny způsobila u mnohých zklamání.

V roce 2008 byl pozván jako host na Trutnov Open Air Music Festival, známý svými odkazy na indiánskou kulturu. Na festivalu se mu dostalo bouřlivého přivítání a byl prohlášen „náčelníkem spřáteleného kmene Apačů“. V roce 2013 se na hudební festival opět vrátil.  V roce 2015 se o Pieru Briceovi uvažovalo jako o možném představiteli Vinnetouova otce Inču-čuny v plánovaných nových třech filmech televizní společnosti RTL. 

Pierre Brice zemřel 6. června 2015 na zápal plic za přítomnosti své manželky v nemocnici.

Související fotografie