Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Na polštářích od kroměřížské rodinné firmy Lina spí lidé po celém světě

21.08.2017


Na trhu jsou už přes pětadvacet let. Za tu dobu ušili nespočet výrobků. Rodinná firma Lina sídlící na Husově náměstí v Kroměříži dodává péřové produkty nejen do svého okolí, jezdí si pro ně lidé z celého světa. V rozhovoru jsme se s paní Ivankou Zahradníčkovou a její dcerou Ivanou Langerovou bavily jak o jejich práci, tak i o současných podmínkách v podnikání.    

Vaše firma je na trhu už přes 25 let a nabízí především péřové výrobky, proč jste se rozhodli podnikat právě s těmito produkty?

Ivanka: Před rokem 1989 vykonával tuto činnost v Kroměříži Okresní podnik služeb a moje sestra v něm pracovala.  Po revoluci se podnik dražil a my jsme se rozhodli, že to zkusíme. Byla to vůbec první dražba v Kroměříži po komunistické éře.  Nakonec jsme vyhráli a provozovnu jsme získali.

Měla jste před tím zkušenost s tímto oborem?

Ivanka: Ne, já jsem v něm nikdy před tím nedělala, ale sestra právě ano, takže mě zaučila.Navíc já jsem vystudovala ekonomii, takže jsem měla na starost spíše finanční záležitosti, ale mimo to jsem uměla vše z procesu výroby. Když dcera vyrostla, tak jsem jí své zkušenosti předala a dnes vede firmu zase ona. Povedlo se nám tak vybudovat rodinnou firmu.

Sama jste teď zmínila, že jste rodinná firma, jak je pro vás těžké obstát na trhu například vedle velkovýrobců?

Ivanka: Celkově je konkurence velká, ale v našem okolí jsme jediní, kdo prodává péřové výrobky.
Řekla bych ale také, že hodně záleží na lidech. Ti kolikrát jdou nakupovat buď do velkovýrobních řetězců, nebo do ani ne specializovaných prodejen, kde si třeba vyberou uměle prošívané přikrývky, které jim nevydrží. Zjistí, že to není kvalitní a přijdou s tím k nám, abychom jim to opravili. Na druhou stranu po těchto zkušenostech u nás potom zůstávají a vrací se. 
Ivana:  Lidé už k nám mají důvěru.
Ivanka: Ano, my sídlíme stále na tom stejném místě, takže mají jistotu, že když by chtěli něco reklamovat, že nás tu najdou. I když to se nám za pětadvacet let stalo pouze jednou a to byla ještě chyba výrobce a ne nás.

Jaké služby tedy nabízíte?

Ivanka: Vyrábíme různou škálu výrobků od polštářů přes spacáky až po bederní pásy. Vše šijeme buď z dutého vlákna, nebo z nového peří. To také čistíme. Máme i v okolních městech různá sběrná místa. My to vždy jednou za čtrnáct dní vyzvedneme a vyčistíme. Potom jim to tam zase dovezeme nazpět.

Co přesně znamená duté vlákno?

Ivana: To jsou umělá vlákna. Něco na způsob ovčích dek.
Ivanka: Jedná se o chemicky zpracovaný materiál. My když s ním pracujeme, protože všechny deky nebo další výrobky sami šijeme, tak nás svědí pokožka, pálí nás rty nebo oči. To se nám při práci s peřím vůbec nestává. Dnes i doktoři doporučují, aby miminka měla zavinovačky ne z dutého vlákna, ale právě z péřového.
Ivana: V peří se také lépe drží teplo, takže pro děti je to příjemnější.
Ivanka: Já osobně doporučuji umělé deky pouze na léto, pak jedině péřové.

Vy tedy šijete výrobky jak péřové tak umělé?

Ivanka: Ano, ale dá se říct, že z devadesáti procent se jedná o péřové výrobky.

Jak o ně mají dnes lidé zájem?

Ivanka: Na začátku století nastal velký boom produktů z dutého vlákna a ty péřové šly do ústraní, ale teď už se to začíná zase vracet. Doktor vám dnes řekne, že peří je peří a duté vlákno je chemie.
Ivana: Hodně na lidi v tomto smyslu působí reklama. Když je ať už v televizi nebo v novinách odkaz na péřové výrobky, tak přibude zákazníků.

Které produkty je těžké vyrábět?

Ivana: Nejsnazší je výroba polštářů.
Ivanka: Ono je to dost individuální.My jsme přizpůsobiví, když chce někdo jiný rozměr, než je klasický, nemáme problém ho ušít.

Takže děláte i výrobky na zakázku?

Ivana: Ano,snažíme se vždy zákazníkovi vyhovět. Když někdo přijde a ukáže nám, jak by to chtěl ušít, tak my mu to tak uděláme.
Ivanka: Chodí k nám třeba maminky s postiženými dětmi. Pro ně šijeme například vaky na míru, aby jim seděly na jejich speciální kočárky. 

Co nejzvláštnějšího jste kdy šili?

Ivana: Jednou jsme pánovi, který byl nejspíše horolezec a jel na Aljašku, šili závěsný spací pytel, a protože s ním jel i pes, tak i pro něho jsme museli jeden ušít,aby mohli viset spolu.

V poslední době lidé slyší, když je něco lokálního. Vy sídlíte v Kroměříži, chodí k vám i místní zákazníci? Vnímáte to jako výhodu?

Ivanka: Já to jako výhodu nevnímám, protože místní ať už veřejné instituce, firmy nebo občané našich služeb zase až tak moc nevyužívají. Například zdejší školky musí čas od času vyměnit přikrývky a polštáře pro tamní děti, a přestože ví, že u nás budou mít slevu za to, že jsou z Kroměříže, tak k nám nepřijdou.  Taky šijeme péřové zavinovačky, posíláme je po celé republice, ale z Kroměříže si ji málokterá maminka objedná.  

Jak tedy získáváte klientelu?

Ivanka: K nám jezdí docela zahraniční klienti, třeba jeden pán z Rakouska vždy když k nám přijede, tak si objednává polštáře pro nějakou hraběnku.
Ivana: Šijeme do Austrálie, Rakouska i Švýcarska. Teď jak se tady natáčel film o Marii Terezii, tak jsme šili polštář pro pana režiséra. Prý sháněl po celém městě péřový polštář a nebylo možné ho sehnat.

Jak dlouho trvá vyrobit takový polštář?

Ivana: Když někdo moc spěchá, tak ho má do půl hodiny hotový.
Ivanka: S vyčištěním ne, pouze pokud by ho chtěl z nového peří. Pokud by ho chtěl vyčistit tak by to trvalo tak hodinu a půl.
Ivana: My moc nešijeme do zásoby,protože máme 15 druhů povlečení a každý chce jinou barvu, jiný rozměr, jinak to naplnit. Jsme schopni se přizpůsobit a během chvilky to ušít.

Kde sháníte peří?

Ivanka: Peří kupujeme od jednoho českého výrobce. Existuje asi pět druhů peří, méně kvalitní a více kvalitní, a my máme od každého vždy pytel.

V čem spočívá jeho kvalita? 

Ivanka: To nejlevnější co bereme, tak to se používá jako polštářová náplň, toto peří má více těch ostrých stonků. Když to ta nejlepší osmdesáti procentní prachová peří,to jsou jen chomáčky, tam nemáte nic ostrého.
Ivana:  Ale každé to peří má své využití. Levnější se více hodí do polštářů a naopak to prachové se používá do dek, které jsou díky tomu pěkně nadýchané a lehké. 

Jaké byly vaše začátky v podnikání?

Ivanka: Když jsme začínali, tak doba byla krušná. Museli jsme si vzít úvěr a zadlužit se, abychom vybudovali nějaké firemní zázemí. Tenkrát byla vysoká úroková sazba. Nakonec se nám to ale podařilo všechno přečkat. Když bych se měla dnes rozhodovat, jestli do toho půjdu, tak bych řekla ne.

Jak to?

Ivanka: Podmínky,které mají podnikatelé teď, jsou katastrofální. Obnáší to stále více a více papírování a k tomu jsme museli zavést ještě EET.
Ivana: My bychom se rádi dál rozvíjeli, ale je to čím dál tím těžší. Přijde mi, že díky tomu novému zavedení bývalého ministra financí jsme více pod dohledem. Je to zase krok zpět do minulosti.

Ptala se Vendula Baštincová

Aktualizace: Před vánočními svátky nabízí firma Lina také ručně šité dekorace, více ve fotogalerii.

Související fotografie