Hrajeme i na

Klikněte a poslouchejte rádio Kroměříž
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Večerní pohoda

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI KLIENTI

Ještě ambicióznější KROMWARS se vrací po letech do své domoviny

14.08.2017

Akce KROMWARS si během svých tří úspěšných ročníků stihla vybudovat jedinečné jméno. Dokáže vytvořit z obyčejného koupaliště bitevní pole, na kterém se představí evropské špičky na wakeboardu, lyžích a nově i snowboardisti na sněhu. Spojení závodníků předávajících ten správný feeling, krásných holek v plavkách, spolu s beaty Prago Union ve večerních hodinách ve vás zkrátka vyvolají pocit, že jste se ocitli v nějakém hodně cool klipu na MTV.

Protože už všichni víme, co KROMWARS je, ale nevíme, kolik úsilí a bláznivých kroků za tímhle projektem stojí, vyzpovídali jsme hned hlavního organizátora akce - Jirku Voláka.

Jak a kdy vznikla brandová značka KROMWARS? Má název nějaký význam?

Bylo to někdy začátkem roku 2010 kdy jsem měl čerstvě po plastice kolenního vazu a řekl jsem si, že tu rehabilitaci musím vyplnit něčím smysluplným. Proto jsem se pustil do organizace tohohle bláznivého nápadu. Pozval jsem do Kroměříže kamarády z Evropy, co v tomhle sportu něco znamenají a věřil akci natolik, že jsem strhnul partu, která to s nadšením dělá dodnes. Za to jim patří velké poděkování. Jmenovitě Honza Polach, Jirka Klabal, Peťka Polášková, Dalik Mlčoch a Pavel Novák… je jich samozřejmě mnohem víc, ale s touhle partou jsme to tenkrát nakopli. Hlavním cílem nebyl zisk, ale udělat zábavnou akci pro lidi. Pamatuji si, jak mě tenkrát na párty plácl přes rameno Karel Lepša a jednoduše řekl jen DÍKY … nevím proč jsem si to zapamatoval, ale to vystihlo vše. Co se týká názvu tak v tom moc hloubku nehledejte - chtěli jsme už v počátcích udělat akci, která bude mít přesah za hranice naší republiky, přičemž „Skočky do vodečky“ nebo „kromplesk“ nám prostě nepřišly dost „cool“ nato, aby v budoucnu zasáhly i návštěvníky ze zahraničí. Vymysleli jsme brand, který je zapamatovatelný a dodnes baví širokou veřejnost.

Proč se vrací závody zpátky do Kroměříže?

V Kroměříži jsme zažili hned první ročník v roce 2011 a bylo to něco jedinečného. Děláte takovou akci poprvé, nemáte zkušenosti, nevíte do poslední chvíle jak to celé bude fungovat. Naopak čím disponujete je odhodlání, nadšení, super kamarádi a vášeň udělat to nejlepší, co ve vás je pro lidi v rodném městě. Ono se to potom nějak povede, což je pocit k nezaplacení! V Hulíně jsme uspořádali dva ročníky 2013 a 2015, nasbírali jsme cenné zkušenosti, akce nám mezitím vyrostla a chceme se vrátit s ambiciózním projektem do Kroměříže. Nechte se překvapit nebo se raději přijďte podívat a podpořit naši snahu o zviditelnění našeho krásného regionu. Slibujeme, že nebudete litovat!

Je akce oproti předchozím ročníkům v něčem nová?

Těch novinek je celá řada. Bajda umožňuje závod wakeboardistů přes 2 bazény, kde se postaví speciální vlek s překážkami, aby kluci ukázali tu nejlepší možnou show. Nově bude koupaliště otevřené už v pátek 1.9. odpoledne od 16:00, aby si lidé mohli vychutnat atmosféru KROM WARS i ti, kteří z nějakého důvodu v sobotu nemůžou. V pátek je na programu JIB contest, kdy budou jak lyžaři tak snowboardisti slajdovat na překážkách s umělým sněhem. Celé to vyvrcholí Jägermeister WARM UP párty přímo na bazénu, kde zahraje DJ Luxus.

Co bys osobně z programu doporučil?

Skoky na lyžích jsou už klasika a já jsem si jistý, že to bude velká podívaná jako vždy. Na co já se osobně moc těším je závod wakeboardistů. To jsou krásní kluci opálení, co to umí pořádně roztočit! Takže hlavně holky musí pořádně fandit a třeba z toho potom na párty něco kápne … a když už jsme u té párty, tak na Sladech to bude divočina v rytmu kvalitních DJ’s od Jägermeistru nebo se můžete pohoupat na beaty od PRAGO UNION, který mě osobně hodně baví.

Je v Česku KROMWARS ojedinělou záležitostí?

Nejsme festival, nelákáme lidi na kulervoucí lineup. Máme originální akci a zábavný program, který se lidem líbí, což je důvod proč tam chodí a rádi se vracejí. Rozhodně nechci akci nějak zbytečně zviditelňovat a vyzdvihovat, ale tenhle formát závodu je vlastně světový unikát. Podobných akcí a mnohem větších, můžu říct i lepších, je ve světě spousta. Do veřejného koupaliště se na lyžích neskáče nikde, tak pěkný holky jen tak nenajdete a hlavně málokdo umí vytvořit takovou atmosféru jako hanáci:) Proto se závodníci rádi vracejí a lidi na ně rádi chodí. Je to příjemná symbióza, která už léta skvěle funguje.

Jak se skoky vlastně hodnotí? Kdybys to měl vysvětlit laikovi…

U freestylových skoků na lyžích je důležité, jak závodník při provedení daného triku vypadá, což se hodnotí jako osobitý styl. Měl by být uvolněný, žádná zbytečná křeč. Samozřejmě hraje roli odraz, na což navazuje výška skoku a v neposlední řadě GRAB (tj. efektní chycení lyží). Důležité je přinést něco originálního, neokoukaného a tím oslnit rozhodčí. To vždycky skvěle uměl Martin Horák, proto má z obou Hulínských ročníků doma zlatou medaili.

Jak vybíráš jezdce? 

V počátcích to byli převážně moji kamarádi. Jména jako Robhol, Martin Horák, Dan Hanka bavili diváky v průběhu všech ročníků. Postupem času, kdy rostlo jméno té akce, tak se nám hlásí závodníci sami a musíme z nich vybírat. Dávám přednost mladým talentovaným závodníkům, pro které je to čest a může je to motivovat do dalších let.

Jak složité je uzpůsobit koupaliště Bajda závodům?

Co se týká času, tak se akci věnujeme průběžně celý rok, kdy vytváříme projekt, rozpočet, vizuály, překážky, veškerý design, dále jednáme se sponzory a sháníme na to peníze. Samotná stavba potom trvá cca 10 dnů, abychom to potom za 4 dny zbourali a věřme, že v pozitivním vzpomínali na povedenou akci.

Na jaký ročník zatím nejraději vzpomínáš? 

Všechny ročníky měly něco do sebe a dávají nám cenné zkušenosti co se týká organizace. Těžko budu hodnotit, ale do zatím posledního ročníku 2015 jsme dali veškerou energii a naplno jsme využili potenciál hulínského koupaliště. Bajda letos zažije velký test co se týká stavby, organizace a doufáme, že i návštěvy. Tak musíme věřit, že to celé ustojíme. Pevně věřím, že se Kroměřížáci nenechají zahanbit a na tenhle ročník se bude vzpomínat ještě za 20 let.

Pro detailní info o akci mrkněte na www.kromwars.cz, kupte výhodně lístky v předprodeji na www.ticketstream.cz, protože Bajda není nafukovací a byla by škoda se tam letos nedostat.

Související fotografie