Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Zlín informoval občany o změnách ve vydávání občanských průkazů

13.06.2018

Od července se žadatelé o vydání cestovního pasu či občanského průkazu setkají s několika změnami. Všechny nově vydávané občanské průkazy již budou obsahovat kontaktní elektronický čip, pomocí něhož si budou moci občané vyřídit řadu úředních záležitostí prostřednictvím svého počítače. Prozatím ale nebude čip aktivovaný automaticky.

„Držitel si může zvolit aktivaci čipu speciálním číselným kódem hned při převzetí dokladu, ale může si ho aktivovat i později nebo vůbec. Záleží jestli chce čip prakticky využívat při vzdálené autentizaci při komunikaci s úřady,“ vysvětlil vedoucí Odboru občansko-správních agend Magistrátu města Zlína  Antonín Šrajer.

„K využívání vzdálené komunikace ale nebude stačit pouze aktivovat čip. Nutná je také čtečka, do které se občanský průkaz s čipem po připojení k internetu zasune,“upřesnil.

Občanské průkazy s čipem se ale nebudou měnit hromadně. Změna se týká pouze průkazů nově vydávaných a dosavadní doklady tak zůstávají platné i nadále. Stejný typ občanských průkazů, tedy bez strojově čitelných údajů – bez čipu, s dobou platnosti jeden měsíc, bude vydáván už pouze z důvodu voleb.

Další novinkou je možnost požádat o vydání občanského průkazu v kratších lhůtách, a to v pracovních dnech do 24 hodin nebo do 5 pracovních dnů. V případě denní lhůty pro vyhotovení si však žadatel musí průkaz vyzvednout na Ministerstvu vnitra v Praze. Za vydání dokladů ve zkrácených lhůtách je účtován vyšší správní poplatek.

Co se týče cestovních pasů tak zásadní novinkou je možnost získat cestovní pas ve dvou zkrácených lhůtách – v pracovních dnech do 24 hodin – i v tomto případě se doklad vyzvedává na Ministerstvu vnitra v Praze – nebo do 5 pracovních dnů.

Zdroj a foto: MÚ Zlín