Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Kardiologičtí pacienti v KNTB ocení novou metodu ošetření

13.02.2018

Kardiologové v Krajské nemocnici T. Bati začali používat nově speciální pomůcky k překonávání chronických uzávěrů koronární tepny. K získání osvědčení byl potřeba tzv. proctoring, tedy proškolení, které přímo na Kardiologickém oddělení prováděl specialista z Belfastu. 

Primář Kardiologického oddělení MUDr. Zdeněk Coufal již školení absolvoval loni na podzim na pracovišti v Paříži. Nyní byli proškoleni také další kardiologové. „Při používání tohoto materiálu je nutné dodržovat specifické zásady, proto je nezbytné, aby byl proškolen celý tým,“ uvedl primář Zdeněk Coufal. 

Používání speciálního katetru a následně zvláštně uzpůsobeného balonku k překonávání tzv. chronických uzávěrů bude znamenat úlevu pro nemocné, kteří nejsou vhodní k operaci by-passu, ale mají problém s chronicky zavřenou významnou koronární tepnou. 

„Takových pacientů není mnoho, odhaduji do dvaceti za rok. Týká se to především těch, u kterých je rizikem kardiochirurgická operace. Zákrok pro ně ale bude znamenat velkou úlevu, i když samotný výkon může být někdy poměrně dlouhý, trvá i dvě hodiny. Materiál není levnou záležitostí a není tedy určen k rutinnímu použití. V některých případech však jiný postup není možný,“ dodal primář Kardiologického oddělení KNTB MUDr. Zdeněk Coufal. 

Kardiovaskulární centrum je jediným pracovištěm svého druhu ve Zlínském kraji. 

Zdroj: Nemocnice Zlínského kraje