Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Nejoblíbenějším pedagogem ve Zlínském kraji je letos Lucie Bakalová

13.02.2018

Lucie Bakalová z Gymnázia Ladislava Jaroše Holešov se dnes za Zlínský kraj stala vítězkou 25. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky „Zlatý Ámos“. 

Vyhodnocení této soutěže pro Zlínský a také pro Jihomoravský kraj spojené se slavnostním vyhlášením výsledků proběhlo dnes ve Zlíně. Zúčastnili se ho také také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a krajský radní pro školství Petr Gazdík. Za Jihomoravský kraj si prvenství odnesla Jolana Hůrková ze Základní školy Brno, Arménská. Obě vítězky postupují dále do semifinále této ankety.

Dnešního regionálního kola se zúčastnili celkem čtyři nominovaní učitelé ze Zlínského a čtyři z Jihomoravského kraje. Vítěze určila odborná porota na základě přihlášek, pohovorů se všemi kandidáty a obhajob, které se uskutečnily těsně před slavnostním vyhlášením. Během nich byli pedagogové představeni svými žáky prostřednictvím nápaditých prezentací a scének.

„Přál bych všem učitelům, aby měli takové žáky, jako mají ti, kteří se zúčastnili dnešní soutěže. Myslím si totiž, že pozitivní klima ve škole je vytvářeno právě dobrým vztahem mezi učitelem a žákem. Proto bych byl velmi rád, kdyby ocenění učitelé dokázali předávat tu svoji dobrou zkušenost dále a přispívat tak k tomu, aby pedagogové i jejich žáci chodili do školy rádi,“ řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Podle Petra Gazdíka jsou vítězem všichni zúčastnění učitelé, neboť už jen to, že je na jejich školách mají žáci rádi a váží si jich, je pro ně obrovským pedagogickým úspěchem a oceněním jejich práce.  

Jak se svěřila vítězka ze Zlínského kraje Lucie Bakalová, k učitelství ji to vždy táhlo, možná i proto, že již od malička se v rodině jako nejstarší z dětí přirozeně starala o své mladší sourozence. Učí již desátým rokem, z toho sedm let na holešovském gymnáziu, kde vyučuje chemii. Podle samotných žáků jsou její hodiny poučné a zároveň poutavé, neboť i odbornou a složitou látku často dokáže vysvětlit jako pohádku nebo příběh ze života. Jak Lucie Bakalová říká, aby byl učitel úspěšný, musí zůstat sám sebou a především milovat své povolání, pak to žáci vidí a ocení. Směrem ke svým žákům se snaží působit pozitivně a nerozčilovat se, jejich občasnou nepozornost bere s nadhledem a neustále přemýšlí, jak a čím je zaujmout.
 
„Zlatého Ámose“ vyhlašuje a organizuje nevládní a nezávislé občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura. Návrhy do ankety předkládají žáci základních a středních škol nebo členové dětských zájmových sdružení. Posláním ankety je především popularizace pedagogů, kteří podle hodnocení dětí, žáků a studentů významně přispívají k utváření kvalitního vztahu mezi žáky a učiteli, případně mezi dětmi a jejich vedoucími.

V letošním ročníku se regionálních kol účastní celkem 66 pedagogů. Vítězové regionálních kol postupují do semifinále, které 1. března proběhne v zrcadlových sálech Ministerstva školství, mládeže a sportu. Veřejné finále v kongresovém centru hotelu Olšanka v Praze se uskuteční v pátek 23. března. Slavnostní korunovace nového Zlatého Ámose bude spojena s oslavou Dne učitelů na Kantorském bále v sobotu 24. března v hotelu Ambassador, Zlatá husa v Praze.

Zlatý Ámos 2018 - účastníci regionálního kola (Zlínský a Jihomoravský kraj)

Lucie Bakalová, Gymnázium Ladislav Jaroše Holešov (Zlínský kraj)
Jolana Hůrková, Základní škola Brno, Arménská 21 (Jihomoravský kraj)
Petr Juráček, Mateřská škola a Základní škola Ostopovice, okres Brno-venkov (Jihomoravský kraj)
Miluše Kucková, Základní škola Bakalovo nábřeží Brno (Jihomoravský kraj)
Eva Lužová, Základní škola T. G. Masaryka Otrokovice (Zlínský kraj)
Bohumír Náhlý, Základní škola Horní Lideč (Zlínský kraj)
Michaela Samohýlová, Základní škola Tlumačov (Zlínský kraj)
Dominika Sikora, Základní škola Jana Babáka, Brno (Jihomoravský kraj)

Zdroj: Krajský úřad Zlínského kraje

Související fotografie