Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda s Pavlem Cackem a Kamilou Krátkou

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Majitel rodinného domu Antonína Bati obnoví výrobu tradiční sodovky Baťovka

16.06.2017


Robert Hájek, který nyní žije v rodném domě Jana A. Bati v Uherském Hradišti se rozhodl vzkřísit malou sodovkárnu, která fungovala od roku 1897 a provozovala ji rodina Baťů. 

Obnovením tradice chce Robert Hájek především vyzdvihnout odkaz sodovkárny, kterou provozovala Baťova rodina a znovu tím rozšířit povědomí o jejich úspěchu. Baťova rodina, která se už tehdy věnovala zejména obuvnictví, měla sodovkárnu spíše na přivýdělek. Ale nápoje, které vyráběla, byly ve městě oblíbené.

Stále žijí pamětníci, kteří si sodovku pamatují z dětství

 „Jak jsem zjistil, ještě žijí v okolí pamětníci, kteří si sem chodili jako malé děti kupovat sodovou vodu. Nejoblíbenější byla s příchutí citronu a malin,“ prozrazuje Robert Hájek výsledky svého pátrání.

Sodovky budou podle staré receptury 

Tradiční sodová voda z Rybáren se bude jmenovat Baťovka 1897. V první fázi by se měla prodávat pouze voda jemně perlivá a perlivá, později by přibyly podle starých receptur i sodovky s příchutí, které byly ve 30. letech minulého století oblíbené. „Mým snem je, aby se v restauracích místo Mattonky, Hanačky či Ondrášovky podávala Baťovka,“ říká Robert Hájek.

Při koupi sodovky přispějete nadačnímu fondu J. A. Bati 

Z každé prodané lahve bude 1 Kč věnována Nadačnímu fondu J. A. Bati, který tuto částku využije na kopírování rodinného archivu J. A. Bati, jenž doposud leží neprozkoumaný a nezdokumentovaný v Brazílii.