Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Největší ZÁBAVU na Moravě LIVE

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

Řád T. G. Masaryka Karlu Krylovi

30.10.2014


Prezident republiky Miloš Zeman se rozhodl u příležitosti státního svátku 28. října 2014 ocenit vynikající občanské zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, vynikající výsledky práce, zásluhy o obranu vlasti, hrdinské a výjimečné činy některých významných osobností a udělit či propůjčit jim státní vyznamenání České republiky.
 
Prezident republiky propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka kroměřížskému rodákovi Karlu Krylovi in memoriam za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.
 

Karel Kryl 
Narodil se 12. dubna 1944 v Březinově ulici č. 9 v Kroměříži. Právě sem přesídlila jeho rodina z Nového Jičína po záboru Sudet v roce 1938 a obnovila tu činnosti rodinné tiskárny bibliofilií. V roce 1950 komunisté tiskárnu zlikvidovali a rodina se musela přestěhovat do suterénu neudržovaného domku v Pavlovské ulici (dnes kapitána Jaroše), a protože plně pocítila zmar doby včetně překážek ve studiu dětí, raději se rozhodla přestěhovat zpět do Nového Jičína. 
 
Mladý Karel se chtěl věnovat keramice a hrnčířskému řemeslu po dědečkovi, záhy však uplatnil svůj tvůrčí talent v oblasti poezie a písňové tvorby. Jeho autorské skladby se od roku 1966 hrály v rozhlase. Půl roku po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 do Československa vyšla i jeho první deska s titulní písní „Bratříčku, zavírej vrátka“, která se stala symbolem své doby a byla oficiálně zakázána. V září roku 1969 Karel Kryl emigroval do Německa a jeho další desky vycházely v exilu. 
 
Spolupracoval s redakcí rádia Svobodná  Evropa, psal básně, písně a knihy. V letech 1969 - 1989 byl jedním z nejvýraznějších představitelů československého protikomunistického protestsongu. Z exilu se do vlasti vrátil v posledních listopadových dnech roku 1989. Po krátkém nadšení ze Sametové revoluce začal kriticky komentovat další společenský vývoj prostřednictvím své tvorby. Karel Kryl zemřel 3. března 1994 v německém Mnichově na srdeční příhodu ve věku nedožitých padesáti let.
 
 
Expozice Karla Kryla v Kroměříži
Osobnost Karla Kryla, významného kroměřížského rodáka, se stala inspirací pro novou zážitkovou expozici, která zdůrazňuje osobité a nezaměnitelné Krylovo dílo plné radosti, vtipu a poetiky, ale zároveň obsahující vzdor, smutek, sarkasmus a pozdější rozčarování z politického vývoje v České republice. 
 
Rozmanité dílo básníka s kytarou je plné emocí a stejně taková je i jeho expozice v Kroměříži. Nenajdete v ní vitríny s muzejními artefakty ani Krylovy osobní předměty. Naopak, expozice vás přímo vtáhne do Krylových myšlenek a jejím hlavním smyslem je vyvolat v návštěvnících pocity, prožitky a emoce.