Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Výstava děl Zdeňka Buriana v Holešově

30.05.2015


Zámek Holešov otevírá největší výstavu sezony – výstavu Zdeňka Buriana Z prvohor na Divoký západ. Výstava se koná v Zámecké galerii holešovské zámku u příležitosti Burianova 110. výročí narození. Záštitu nad akcí převzal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. 

„Jsou dvě jména českých výtvarníků, které zná každý Čech – Ladu a Buriana. Výstavu Lady jsme tady měli před třemi lety, Buriana veřejnosti představujeme teď,“ vysvětlil ředitel MKS Holešov Pavel Chmelík.

Expozice vznikla spojením 14 sbírek soukromých majitelů, sbírky Památníku národního písemnictví Praha, Zoo Dvůr Králové nad Labem a jeden obraz zapůjčilo také město Bystřice pod Hostýnem. Do Zámecké galerie je soustředěno 250 originálů prezentujících autorovu vrcholnou tvorbu od počátku 30. let do 60. let minulého století. 

„Díky vstřícnosti sběratelů a možnostem, které jsme měli, vznikala tato výstava bez kompromisů. Je unikátní koncentrací kvality a koncepcí skutečné cesty kolem světa v rovině časové i prostorové,“ přiblížil expozici její kurátor Rostislav Walica. 
Výstava je pojata jako cesta kolem světa v čase i prostoru. První sál je věnován pravěku, kde bude vystavena asi pětina děl včetně slavných školních obrazů. Zbylé dva sály patří dobrodružné literatuře. Mezi obrazy jsou skutečné perly - například celý cyklus pětapadesáti ilustrací k mayovkám, který nikdy v takovém rozsahu na jedné ploše vystaven nebyl. 

Obdobně jedinečný je například také pastózní olej afrického kupce Haussa, který nikdy nebyl vystaven a veřejnost jej v Holešově spatří poprvé. Takových děl je v expozici hned několik  - například nikdy nevydaná ani nevystavená obálka ke knize J. O. Curwooda Odvážná Marge O´Doonová.

Součástí expozice je kinosál, ve kterém bude promítán film Jana Moravce z roku 1964 Soumrak indiánů v díle Zdeňka Buriana. 

Městské kulturní středisko Holešov připravuje k projektu Zdeněk Burian Z prvohor na Divoký západ výstavu dětských výtvarných prací s názvem Zdeněk Burian očima dětí. Zapojí se do ní děti ze ZUŠ Holešov a široké veřejnosti. Výstava bude otevřena 1. 7. v pátém výstavním sále a Burianovu výstavu originálu příjemně doplní. 


VSTUPNÉ:
dospělí 120 Kč
děti, studenti, senioři, ZTP 80 Kč
rodinné (2 dospělí + dítě) 270 Kč
školní skupiny 30 Kč
školní skupiny s komentovanou prohlídkou 40 Kč

Vstupenku je možné zakoupit také v kombinaci s výstavou Oldřicha Kulhánka - Grafické dílo: dospělí 170 Kč, děti, studenti, senioři, ZTP 120 Kč. 


zdroj: MKS Holešov
foto: burianzdenek.cz

Související fotografie