Radio Kroměříž můžete poslouchat na frekvencích Kroměřížsko 103.3 FM, Uherské Hradiště 88.2 FM
Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIA



Kulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

JOSEF RUSZELÁK POOTEVŘENO DO ŽIVOTA MALÍŘE A GRAFIKA

12.02.2019

Muzeum Kroměřížska pro Vás připravuje retrospektivní výstavu zlínského malíře a grafika

JOSEFA RUSZELÁKA

15. 2. - 31. 3. 2019

 

Kroměřížské návraty malíře Josefa Ruszeláka

Významné životní jubileum oslavil dne 16. června 2018 divadelní výtvarník, fotograf, knižní editor, malíř, grafik a ilustrátor Josef Ruszelák, který dosud uspořádal více jak osmdesát samostatných výstav, což je příhodná paralela k jeho letošnímu výročí. Zároveň se zúčastnil asi stovky kolektivních výstav u nás i v zahraničí.

Za svou tvorbu získal řadu ocenění, v tomto roce to byla například prestižní Cena města Zlína. V pátek 15. června 2018 převzal v Kroměříži při slavnostním koncertu věnovaném 20. výročí zápisu kroměřížského zámku a zahrad na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO z rukou starosty města Kroměříže Mgr. Jaroslava Němce cenu Karla z Lichtensteinu – Castelkorna. Cenu uděluje Klub UNESCO Kroměříž od roku 2008 významným tvůrcům z oblasti kultury, výchovy a vzdělávání, organizátorům kulturních akcí a významným mecenášům nekomerčních aktivit. Mezi oceněnými je např. sdružení Artcollegium 2002, restaurátor, akademický malíř František Sysel,hudební skladatel a dirigent Antonín Tučapský, akademický malíř Jiří Novák nebo sbormistr a pedagog Jan Štěpánek.

Josef Ruszelák sice většinu života prožil ve Zlíně, ale kořeny má na Kroměřížsku. Kořeny silné jako mají stromy, které tak miluje, a které jsou hlavním motivem řady jeho prací jedné jeho zásadní životní etapy. Narodil se 16. června 1938 v Nětčicích, kde také později u babičky trávil s bratrancem nezapomenutelné prázdniny, dětství pak prožil v Těšnovicích. V roce 1944 tady nastoupil do první třídy a po řadě let, v roce 2015 zde získal na sjezdu rodáků čestné občanství obce.

Rád vzpomíná, jak se jako dítě díval z kopce Hertlov na Kroměříž a na rovinu Hané, i na vzdálenější Hostýnské hory. Jen na okraj - první společný výlet s budoucí ženou Jarmilou podnikli v roce 1957 právě na Hostýn, který pro něj nebyl jen vzpomínkou na dětství a cílem rodinných výletů, ale především magickým místem poutníků. Tyto své pocity později zpracoval v letech 2011 – 2016 do cyklu akrylů na plátně nazvaných Poutníkův sen, Poutníkův návrat a Hostýnské nebe, které mohou návštěvníci Hostýna vidět v restauraci Poutního domu.

Vzpomíná také, jaké úžasné divadlo a podívanou umožňovaly malému chlapci výhledy z kopce Hertlov při bouřce, na konci války takto viděl hořet kroměřížskou zámeckou věž, což musel být pro vnímavé dítě, jak řekl jednou režisér Alois Hajda „zdálky fascinující pohled děsivé krásy“. Naopak něžnou krásu vtiskl Josef Ruszelák později ve svých pastelech zámecké věži viděné přes větve stromů Podzámecké zahrady.

Jako osmiletý, v roce 1946, se s rodinou přestěhoval do Zlína. Později absolvoval Umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti a nastoupil do zlínského divadla jako výtvarník.

Zásadním tématem v tvorbě Josefa Ruszeláka zůstávají stromy, které nechává růst ve svých pastelech, kresbách uhlem nebo olejích, mnohdy propojené s básněmi Oldřicha Mikuláška a dalších autorů. Zdá se, že stromy mu přinášejí klid a vnitřní rovnováhu. O silné kmeny se mohl fakticky i v přeneseném smyslu slova opřít i v bolestné etapě svého života. Chránily ho a on se jim odvděčil zasazením do svých obrazů, které „zalesňují“ interiéry i řady kroměřížských budov. V roce 1985 tak vyzdobil Domov seniorů na Riegrově náměstí v Kroměříži pastely na téma Podzámecká zahrada, druhá část z této série zaplnila prostory Klubu UNESCO.V roce 1996 umístil soubor třiceti pastelů na téma stromy do České spořitelny.

Josef Ruszelák řadu let spolupracuje s Městem Kroměříž a Klubem UNESCO. Jeho výtvarný rukopis nese vizuální podoba řady propagačních materiálů Klubu UNESCO, stejně jako Cena Karla z Lichtensteinu – Castelkorna. Spolupracuje i se Švabinského kruhem přátel výtvarného umění, např. v roce 2012 vytvořil Pamětní list k stému výročí narození Zuzany Švabinské, v letošním roce mu Švabinského kruh uspořádal večer k  životnímu jubileu, spojený se slavnostním křtem jeho výpravné monografie Život je za dveřmi.

V Kroměříži Josef Ruszelák vždy měl a má řadu přátel, mnozí z nich vlastní některý z jeho obrazů. Vystavoval zde již v roce 1975, svá díla představil několikrát v Muzeu Kroměřížska, v Galerii Orlovna nebo v zámku. V červnu 2018 připravil společně s Městem Kroměříž a Klubem UNESCO ve vestibulu kroměřížské radnice výstavu nazvanou Kroměřížské návraty malíře Josefa Ruszeláka, která se setkala s velkým zájmem veřejnosti. Josef Ruszelák říká, že „Podzámecká zahrada je dobré místo pro nadechnutí.“


Vernisáž proběhne ve čtvrtek 14. února 2019 v 17 hodin

Úvodní slovo pronese Mgr. Markéta Mercová, Dr.
Výstava potrvá do 31. března 2019.
Otevřeno denně kromě pondělí 9 – 12 a 13 – 17 hodin.

Související fotografie