Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Hudební Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Tip na výlet: Pojeďte se podívat na Zbrašovské aragonitové jeskyně!

11.07.2018


Nedaleko od Hranic se u Teplic nad Bečvou nacházejí Zbrašovské aragonitové jeskyně. Tento jeskynní systém je jedinečný v mnoha ohledech a proto jej určitě stojí za to navštívit.

Teplice nad Bečvou se do roku 1959 jmenovaly Zbrašov. První zmínka o něm pochází už z roku 1328. V obci se nacházejí známé lázně specializované zejména na choroby srdce, nedávno zde byly otevřeny i solné jeskyně vhodné pro léčbu plicních chorob. V areálu lázní se také nachází několik architektonicky zajímavých staveb, např. lázeňská budova s hotelem a restaurací Bečva architektů Karla Kotase a Oskara Oehlera nebo vila L. Říhovského která v současné době prochází problematickou přestavbou na byty. 

Jeskyně u Teplic nad Bečvou jsou celoevropsky významné.

Nedaleko města se nacházejí Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Byly objeveny v roce 1912 a pro veřejnost zpřístupněny od roku 1926.

Jde o nejteplejší jeskyně v České republice

Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, dále tzv. raftové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C. 

Hranická propast je nejhlubší zatopenou propastí na světě

Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší propast České republiky "Hranická propast". Její suchá část, do níž lze volně nahlédnout, má hloubku 69,5 m a nedávným měřením bylo dosaženo od vodní hladiny 404 m. Je tedy nejhlubší zatopenou propastí na světě. Celková hloubka k dnešnímu dni je 473,5 m.

Foto: Dobesova [CC BY-SA 3.0  (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons