Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Největší výstava léta v Holešově: Joža a František Uprkovi

13.06.2018

Zámecká galerie Holešov představuje od 15. června díla bratrů Joži a Františka Uprkových. Svébytná díla ctitelů moravské historii a představitelů českého umění reprezentují jejích vrcholnou tvorbu. Přes padesát obrazů a patnáct plastik zapůjčených z českých galerií je možné vidět do 9. září. 

„Nebývá často zvykem, aby bylo dílo bratrů vystaveno společně. Kolekce je proto zážitkem pro všechny milovníky výtvarného umění, ale především má připomenout moravskoslovácké kořeny, které jakoby dokázaly vyrůst bez světového dění. Vždyť francouzští kunsthistorici kladou dílo bratrů Uprkových na jedno z předních míst uměním,“ řekl kurátor výstavy Pavel Chmelík.

Tvorbu Joži Uprky charakterizují známé i méně známé obrazy s tradičními folklorními motivy. Po devíti letech je zároveň veřejnosti znovu představena kolekce devatenácti pastelových studií, které se na zámku náhodně našly po jeho rekonstrukci. Sbírka z roku 1917 se jmenuje Kožuchy mužské a jedná se o kresby mužských lidových kožuchů ze Slovácka a Slovenska malované technikou pastelu. Jejich reprodukce vyšly v roce 1920 v publikaci Kožuchy mužské. Sbírka je majetkem muzejních sbírek 

Jožův bratr František Uprka, významný český sochař, si letos připomíná 150. výročí narození. Holešov tento významný mezník oslaví právě vystavením Františkova charakteristického zemitého díla. 

Zámecká galerie Holešov je otevřena denně kromě pondělí vždy od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. 

Zdroj: MKS Holešov