Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Tip na výlet: V Kojetíně je k vidění kostel, vyzdobená fara i židovské památky

13.06.2018


Zajeďte se podívat do Kojetína, do města, ve kterém se nachází památky, které stojí za zhlédnout. Možná vás překvapí, že v tomto městě – které podle pověsti mělo být založeno ještě před érou Velké Moravy – se nachází poměrně velké množství pamětihodností: od barokního kostela se sousedící farou přes radnici a mariánský sloup až po místa spjatá s židovskou komunitou.

O počátcích Kojetína historické prameny mlčí. Pověsti kladou jeho vznik až do dob Sámovy říše a za zakladatele považují jeho syna, kterého jmenují Kojatou. První písemně doložená zmínka o Kojetíně je až z roku 1233, kdy se v listině moravského knížete Přemysla hovoří o újezdu kojetínském. Nejprve byla obec v držení pražského biskupství, ale kojetínské panství i samo město nabylo velkého rozkvětu za pánů z Pernštejna. Díky nim se rozvíjela zdejší řemesla, obchod i hospodářství. Do držení pražského arcibiskupství se město opět dostává po roce 1720 a tehdy také vznikne městský znak.

Dominantou města je barokní kostel, za pozornost stojí vyzdobený sál fary

Památky minulých století mají v Kojetíně hojné zastoupení. Městkou dominantou, kterou jde již z dálky vidět, je kostel Nanebevzetí Panny Marie na Komenského náměstí. Původně šlo o gotickou stavbu – tuto dobu připomíná její půdorys. Na tomto půdorysu je postaven dnešní barokní chrám z konce 17. století. Naproti kostela potom stojí zdejší fara. Jednopatrový dům z poloviny 18. století je v přízemí zaklenut křížovými a valovými klenbami. Hlavní sál je vyzdoben rokokovými malbami a žánrovými výjevy.

Radnice na náměstí získala současnou podobu po požáru v roce 1995

Na vedlejším Masarykově náměstí se nachází radnice rovněž z druhé poloviny 18. století, která ovšem byla později secesně upravena. Do dnešní rekonstruované podoby byla přestavěna po ničivém požáru v srpnu 1995. Střed Masarykova náměstí tvoří mariánský sloup, motiv typický pro barokní období. Vedle tohoto morového sloupu z počátku 18. století stojí z pravé strany socha sv. Floriána, ochránce před požárem, a z levé strany socha sv. Vendelína, ochránce stád a přeneseného domácího zvířectva. Autorem soch je pravděpodobně Bohumír Fritsch. Na náměstí naleznete také zdejší muzeum.

Židovská komunity zde zanechala místa hodná pozornosti

Významnou i zajímavou kapitolou v kojetínské historii je život zdejší židovské komunity. Zdejší židovská synagoga je nejstarší městskou stavbou a pravděpodobně také nejstarší stojící synagogou na Moravě. Dnes ale v upravené podobě slouží jako kostel církve československé husitské. Hned naproti někdejší synagogy se nachází židovský obecní dům. Další připomínkou židovské kultury v Kojetíně je židovský hřbitov, kde se pohřbívalo až do počátku 40. let 20. století. Smutný konec židů dnes připomíná pamětní deska na budově synagogy, která uvádí všechny oběti holocaustu.

Foto: Lehotsky [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons