Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Tip na výlet: Kochejte se přírodou cestou ze Salaše na Brdo

16.05.2018


Máme příjemné jarní počasí, což je dobrá příležitost k tomu vyrazit na výlet. Například v nedalekých Chřibech: při cestě z vesnice Salaš u Velehradu na místní nejvyšší vrcholek Brdo si můžete užívat krásnou přírodu. A možná při tom zjistíte zajímavosti, o kterých jste neměli tušení.

Salaš se nachází poměrně zapadlá, zhruba tři kilometry po cestě z Velehradu. Vesnice vznikla v roce 1814 sloučením dvou pasteveckých osad. Přestože žije necelých 400 obyvatel, tak se zde tradičně odehrávají různé zajímavé kulturní a sportovní akce: „Salašská pouť“, „Neckyáda“, atletické přebory dětí a řada soutěží v požárním sportu. A také košty slivovice.

V Salaši uvidíte kapli, rozhlednu i památník obětem nacismu

Když zde přijedete, tak můžete obdivovat kapli z roku 1933 a dřevěnou zvonici z 19.století. Za zmínku stojí i zdejší nová rozhledna. V Salaši je také památník připomínající tragédii: dvacet zdejších občanů se na sklonku 2. světové války rozhodlo připojit k partyzánům a hledali někoho, kdo je k nim zavede. Bohužel vložili důvěru v lidi, kteří byli přestrojenými nacisty, a tak byli záhy popraveni. 

V přírodní rezervaci Nazaret pobývá mlok skvrnitý i blešivec studniční

Po cestě ze Salaše na Brdo se po žluté a modré stezce dostanete do dvou přírodních rezervací. První z nich je Nazaret. Své biblické jméno dostala od našich předků nejspíše pro svou mystickou atmosféru. Můžete se zde ve vysoké frekvenci setkat s mlokem skvrnitým a občas i s korýšem blešivcem studničním. Ten se vyskytuje jen v čistých vodách a jen tak zpečeťuje neposkvrněnost zdejší přírody. Je tedy dobře, že tímto nevede mezistátní dálnice, jak bylo plánováno za první republiky.

Máchova dolina zaujme nejen nízkými buky

Vedle Nazaretu se nachází Máchova dolina. V té roste chráněná orchidej bílá, ale pohybuje se i krkavec velký nebo strakapoud velký. V původních pralesních porostech se ve velkém nachází i tesařík alpský. Unikátní jsou také zdejší buky, podstatně nižší než ty, co se nacházejí v sousedním Nazaretu. V tom jsou zase lesy pestřejší svými druhy stromů. Obě rezervace ale mají společné mohutné mechové porosty na své půdě.

Z rozhledny na dominantě Chřibů dohlédnete až na Slovensko

Po modré stezce můžete dojít až na dominantu Chřibů, vrchol Brdo. Tam se nachází kamenná rozhledna, která je se svými 24 metry nejvyšší rozhlednou na Moravě. Dostavěna byla v roce 2004 a navázala tak na dřevěnou rozhlednu, která tu stála do 70. let 20. století. Rozhodně stojí za to vystoupat na ni. Je z ní nádherný výlet do širokého okolí a můžete vidět nejen celé Chřiby, ale také Beskydy, Jeseníky a za dobrého počasí dokonce slovenskou Malou Fatru.

By Czech Wikipedia user Marzper [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons.