Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Svatý Martin přijede do Kroměříže. Uvidíte dobové tance i rytířské souboje

10.11.2017


Magické datum 11. 11. máme spojené především se svátkem sv. Martina.  Ten pro nás znamená příchod zimy a také hody, na kterých nesmí chybět dozlatova upečená husa a mladé svatomartinské víno. Na sv. Martina bývalo v domácnostech pěkně veselo – není tedy divu, že to býval jeden z nejoblíbenějších svátků roku. Jaké bylo skutečné Martinovo poselství? O tom bude slavnostní průvod a další společný program pořádaný dobrovolníky z farnosti od sv. Mořice za podpory města Kroměříže. Mediálním partnerem je Rádio Kroměříž. 

Celodenní Svatomartinské hodování na Hanáckém náměstí

Svatomartinské hodování se bude konat od 11:00 na Hanáckém náměstí po celý den. V jeho rámci proběhne i tradiční Svatomartinský jarmark, jehož součástí bude slavnostní otevření první lahve "mladého" svatomartinského vína v čase 11:11 starostou města Kroměříže, Mgr. Jaroslavem Němcem. Přichystány budou zabijačkové speciality, svatomartinská husa, bohatý výběr vín, dětské atrakce, cimbálová muzika.

Průvod městem v čele se sv. Martinem na bílém koni

Součástí Svatomartinských slavností bude i průvod sv. Martina na bílém koni, který připravili dobrovolníci z farnosti od sv. Mořice za podpory města Kroměříže. Průvod v čele se sv. Martinem doprovázený rytíři, tanečníky a pištci bude vycházet z Hanáckého náměstí v 18:00. Děti si mohou vzít s sebou do průvodu lampióny. Průvod bude pokračovat severní cestou na Velehradskou ulici, dále Kpt. Jaroše, na Milíčovo náměstí přes Kovářskou ulici až na Velké náměstí, kde bude pokračovat program. 

Souboje rytířů na Martinovu počest

Na Velkém náměstí budete moct od 18:20 vidět představení o svatém Martinovi a žebrákovi, na jeho počest poté dojde i na rytířské souboje, historické tance a dobovou hudbu - to vše v podání skupiny Cruentus. Přímo na místě bude pro děti vyhlášena i speciální soutěž, kdy budou moct děti vyhrát dárek pod stromeček. Více informací ale prozradí organizátoři až na místě. K občerstvení se bude podávat svařené víno a pro děti svařený mošt. Program by měl končit kolem 19:00 hodin.