Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Odpolední Relax

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Vary v Nadsklepí 2017

17.07.2017


52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je minulostí. V rámci ozvěn tohoto festivalu kroměřížské kino Nadsklepí začátkem srpna představí týden s těmi nejúspěšnějšími a nejzajímavějšími filmy, které byly letos ve Varech k vidění. Poetický film Křižáček Václava Kadrnky získal cenu za nejlepší film. Kadrnkovo pojetí uměleckého statického filmu, kde se skoro nemluví, naprosto okouzlilo celou porotu. Největší pozornost na sebe strhl dokument Víta Klusáka o českém neonacistovi s názvem Svět podle Daliborka. Přehlídku doplní i slovenský krimipříběh Čára, který získal cenu za režii, finská tragikomedie Druhá strana naděje a nezávislá komedie Pěkně blbě s pákistánskou tématikou. 

ST 2/8 20:30 - DRUHÁ STRANA NADĚJE, Aki Kaurismäki

Po epizodní kariéře pokerového hráče zakoupí stárnoucí podomní obchodník s košilemi Wikström nevýdělečnou restauraci na zapomenutém helsinském dvorku. Brzy se ukáže, že nepřístupná slupka málomluvného hrdiny skrývá veliké srdce – to když Wikström nabídne práci o poznání mladšímu muži, který se dílem osudu nachází ve zdánlivě bezvýchodné situaci.

Jak bývá u filmů Akiho Kaurismäkiho zvykem, lidskost, přátelství a smysl pro humor probleskují ponurostí a dodávají této hořkosladké komedii příchuť optimismu. Film Druhá strana naděje byl na letošním Berlinale oceněn Stříbrným medvědem za nejlepší režii.


PÁ 4/8 18:00, NE 6/8 18:00 - SVĚT PODLE DALIBORKA, Vít Klusák

Svět podle Daliborka je filmový portrét autentického českého muže z Prostějova, kterého štáb režiséra Víta Klusáka sledoval po dobu dvou let (2015 – 2016). Dalibor K. (37) pracuje jako lakýrník, točí amatérské horory, skládá naštvané písně, maluje a je neonacista. Blíží se mu čtyřicítka, ale stále bydlí se svojí mámou Věrou (63). Nesnáší svoji práci, cikány, Židy, uprchlíky, homosexuály, Merkelovou, pavouky a zubaře. Ještě před aktuální vlnou youtuberů se jeho domácí video s vystřelovacím obuškem stalo na českém internetu hitem.


SO 5/8 20:30 - ČÁRA, Peter Bebjak

Adam Krajňák je otcem rodiny a zároveň také hlavou pohraniční kriminální skupiny, která pašuje přes slovensko-ukrajinskou hranici cigarety. Když ale jedna z dodávek ztroskotá, spustí se lavina konsekvencí, během níž bude muset zpochybnit své vlastní mezníky, které dosud nechtěl překročit. Film získal na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech Cenu za režii. 


NE 6/8 20:30, ST 9/8 18:00 - PĚKNĚ BLBĚ, Michael Showalter

Kumail je stand-up komik, příležitostný řidič Uberu a největší fanoušek Akt X. Emily studuje psychologii, má skvělý smysl pro humor a rozhodně se teď nechce vázat. Alespoň do chvíle, než vyrazí na večer stand-up komiků. Duchapřítomný Kumail Emily okamžitě padne do oka, a i když oba tvrdí opak, brzy je jasné, že nepůjde jen o záležitost na jednu noc. Nadějně se rozvíjející vztah ale naruší záhadná nemoc, která Emily uvrhne do umělého spánku.


ST 9/8 20:30 - KŘIŽÁČEK, Václav Kadrnka

Malý Jeník, jediný potomek rytíře Bořka (Karel Roden), se jednoho letního dne obléká do dětského brnění a utíká z domova v touze dosáhnout Svaté země. Samota, klopýtání přes kořeny a překonání strachu ze tmy se samy o sobě stávají vzrušujícím zážitkem; neznaje však směru cesty, brzy se ztrácí a archetypálně dětský element vyprávění s ním. Film získal na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za nejlepší film.