Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Víkendová On-air jízda s Pavlem Cackem a Kamilou Krátkou

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Selský rozum. Dokument s besedou o podnikání Andreje Babiše i v Kroměříži

15.06.2017


Dokument s názvem Selský rozum Zuzany Piussi a Víta Janečka, který byl uveden spolu s knihou Deníku Referendum Žlutý baron, unikátním způsobem mapuje vliv oligarchy Andreje Babiše na český venkov. A ukazuje hlavně to, jakou spoušť po sobě jeho touha po dalším majetku zanechává. Je to hluboká, v zásadě nejen novinářská, nýbrž i filosofická analýza práce novinářů z Deníku Referendum Jakuba Patočky a Zuzany Vlasaté. Po promítání bude probíhat diskuze. 

V naší zemi, kde momentálně tak hezky kvete řepka, toho Babiš vlastní opravdu hodně. Tvůrci se nejprve soustředí na podivné okolnosti, za kterých stále ještě ministr financí získal Agro Jevišovice sedláka Bohumíra Rady. Tomu ostatně dokonce nechal polít oseté pole herbicidem. Jednorázová akce ale není tím hlavním, co vidíme – zásadním poselstvím je naprosto kontraproduktivní role dotací z Evropské unie.

Dokument se zaměří i na masnu Kmotr v Kroměříži 

Nejen biopalivy z řepky je ale živ Andrej Babiš. Dokumentaristé nás zavedou také do Vodňan (kde sídlí Vodňanské kuře) nebo do Kroměříže, kde vlastní Babiš masnu Kmotr. Levné pracovní síly, zásadní vliv na životní prostředí města… To všechno Babišovi díky jeho vlivu bez problému prochází korunováno scénou, kdy se dozvídáme, že při Babišově návštěvě jsou posíláni domů pracovníci, kteří „nevypadají dostatečně dobře“, lépe řečeno ti oškliví.

Film zaujme hloubkou pohledu na sociální i ekologické důsledky rozmachu totalitního molochu, který vystupuje na českém venkově jak v roli zaměstnavatele, tak i v roli určující politické moci. Zároveň jde ale o film výtvarný i o film hudební a tyto jeho stránky silně podtrhují a umocňují zprávu o znásilňování krajiny i lidí. Dominuje zde agresivní žlutá barva řepky, skrze níž na českých polích roste Andrejovi Babišovi jeho nafta, a pak je to barva šedohnědých špatně obhospodařovaných polí čí ruin hospodářských stavení. Přirozená rozmanitost zejména zeleného a hlavně kvetoucího venkova ustupuje opět totalitně organizované bezduché výrobě, z níž vyvanula veškerá osobitost a autenticita.

pátek 16. 6 v 19.00 Kino Nadsklepí
vstup dobrovolný