Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Nonstop Mix Radia Kroměříž

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Více než 20 filmových scenáristů má v plánu psát o Zlínu

15.05.2018


Filmový fond statutárního města Zlína uzavřel svou historicky první výzvu na podporu vzniku scénářů. Pro žadatele letos vyčlenil rovný milion korun. Na možnost získání dotace zareagovalo celkem dvacet jedna scenáristů. Mezi přihlášenými projekty jsou zejména náměty na celovečerní filmy, ale také dokumenty nebo seriály. Základní podmínkou výzvy byla přitom vazba děje na Zlín a osobnosti s městem spojené.  O tom, jaké scénáře budou ve výsledku podpořeny, rozhodne v průběhu června správní rada fondu.

„Smyslem výzvy bylo probuzení zájmu scenáristů o naše město, a to se podařilo,“ hodnotí primátor Zlína Miroslav Adámek, který je zároveň předsedou Filmového fondu. „Počet přijatých žádostí předčil naše očekávání a potvrdil, že zlínská témata dokáží být pro film atraktivní. Přitom se nemusí jednat pouze o náměty inspirované příběhem Baťů. I když také k němu jedna žádost dorazila,“ prozrazuje Adámek.

Scénáristé přišli s tématy spojenými s Emilem Zátopkem nebo Ivanou Trumpovou

Mezi ostatními látkami se objevují témata spojená například s osobností Emila Zátopka, Ivany Trumpové či Evy Jiřičné. Další projekty jsou koncipovány jako příběhy různých žánrů, které jsou zasazeny do kulis zlínského prostředí. V budoucnu by tak mohl vzniknout třeba seriál o zlínském advokátovi, dokument věnovaný historii zlínského zámku nebo další dětský snímek odehrávající se ve zlínských exteriérech. 

Pokud je příběh spjatý s určitým místem, tak by se měl realizovat přímo tam

Myšlenka podpořit vývoj scénářů vzešla z iniciativy Regionálního filmového fondu z. s. „Pokud je příběh od samého začátku psaný pro konkrétní místo, bude se případné natáčení realizovat automaticky právě tam. Proto má ze strany města smysl do scénářů investovat. Je to jedna z nejefektivnějších cest, jak do Zlína filmaře znovu přivést,“ vysvětluje Jindřich Motýl, předseda spolku. 

Už teď v létě se bude točit pokračování dětského seriálu

Filmový fond statutárního města Zlína vznikl v loňském roce v návaznosti na celokrajskou snahu o znovuoživení filmové tvorby v regionu. Město tak navazuje na více než osmdesátiletou filmařskou tradici. Díky společnému úsilí místních institucí, škol a firem se tato iniciativa daří. Už letos v létě se má ve Zlíně a jeho okolí točit třeba dětský seriál Kriminálka 5.C (dříve prezentovaný pod pracovním názvem Malí, velcí detektivové).