Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Pořad "Živě z Domu kultury" s Hozou Duškem a

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Kroměřížská hotelovka pořádá další ročník prestižní soutěže Gastro Kroměříž

13.03.2018


Ve čtvrtek 22. března 2018 startuje v Kroměříži mezinárodní dvoudenní gastronomická soutěž Gastro Kroměříž 2018. 7 ročník je opět pod pomyslnou taktovkou Střední školy hotelové a služeb Kroměříž. Celá soutěž se uskuteční v prostorách SPOLEČENSKÉHO SÁLU na ulici Pavlákova, a to včetně pátečního slavnostního vyhlášení výsledků 23. března 2018, které je plánováno od 18 hodin. 

Střední škola hotelová a služeb Kroměříž již v předchozích letech otevřela široce svoji náruč veřejnosti a soutěž představila „life“ i na svých stránkách. Fanoušci gastronomického zápolení tak i v letošním roce budou moci fandit soutěžícím buď přímo v místě konání akce, nebo přes internetové stránky školy, kam je zanesou krátké video-vstupy. Další zprávy o průběhu dvoudenního klání budou zveřejňovány na FB stránkách školy. V pravidlech soutěže, oproti předchozím ročníkům, nedošlo k významným změnám: soutěžit budou odděleně junioři a senioři.

Soutěžit budou opět i zahraniční studenti 

Letošní ročník je příslibem mimořádného zápasu také pro sestavu zahraničních soutěžících. Zahraniční soutěžící nezajišťují jen prestižnost akce, ale pro studenty je právě zastoupení cizinců skvělou příležitostí pro konverzaci v cizích jazycích a také pro navázání přátelství a získání zajímavého a nového pohledu na zpracování soutěžních úkolů s ohledem na regionální zvláštnosti. Zastoupeny zde budou 4 země: Polsko, Portugalsko, Itálie a náš soused, Slovensko. 

Soutěžit se bude ve čtyřech odborně zaměřených kategoriích:

kuchař – junior a senior

cukrář – junior a senior

- barista

- sommeliér

Škola si na nezájem nemůže stěžovat. V posledních ročnících byla účast okolo 90 soutěžících a to platí i pro letošní ročník, je přihlášeno 95 zájemců. Čtvrtek bude věnován především kuchařům juniorům, v pátek budou soutěžit kuchaři senioři, cukráři, sommeliéři a baristi.

A co letos soutěžící budou zpracovávat?

V letošním klání kuchaři musí zvládnout připravit v limitu 45 minut 4 porce pokrmů, kde je základní surovina vepřová krkovička bez kosti (cca 600 g). Soutěžící musí v časovém limitu prezentovat 2 druhy tepelné úpravy tohoto masa. Čím hodnotící komisi soutěžící překvapí, to se teprve uvidí. Tak jako v předchozích ročnících, mají soutěžící nastaveny tvrdé diskvalifikační podmínky, jako například při nerespektování hygienických zásad, pozdním nástupu na pracoviště či neodpovídajícím oblečení.

Cukráři mají soutěžní úkol zvládnout v čase 50 minut (+ 25 minut na ozdoby) a připravují 6 kusů CUPCAKES s tématikou „Jak jde čas“ (zdobený muffin). Komisaři zde hodnotí nejen vzhled výrobků, ale
také chuť, pracnost, hygienu,… Z celkového počtu připravených muffin jsou dvě určeny právě pro degustaci.

Senioři – cukráři mají poněkud větší úkol a to doslova. Dorty ke stejné tématice „Jak jde čas“ mohou dosahovat maximální hmotnosti do 5 kilogramů. I zde je součástí úkolu zpracovat též vzorek pro degustaci.

U sommeliérů je kromě vědomostního testu z nápojové gastronomie klíčová práce s vylosovaným vínem (bílé, rosé, červené) a také harmonizace s vhodným pokrmem. Velkou roli v disciplíně hraje též pohybová elegance a zde jsou rovněž stanoveny časové limity: 5 minut na přípravu pracoviště a stejný čas na servis.

Mistrovství servisu kávy je věnována právě baristická soutěž. Mladí baristé připravují 2 x espresso, 2 x cappuccino, 2 x Latte machiato. Z propozic jasně vyplývá, že nesmí být v připravovaných nápojích žádný alkohol. Časový limit je desetiminutový (po 10 minutách též na přípravu a úklid pracoviště).

Přijďte se přesvědčit, že GASTRO KROMĚŘÍŽ 2018 skutečně patří mezi významné mezinárodní soutěže a zaslouží si patřičnou pozornost veřejnosti odborné i laické. Součástí soutěže budou po celou dobu pódiová vystoupení.