Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Pořad "Živě z Domu kultury" s Hozou Duškem a

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

V kinech se bude promítat dokument Batalives o baťovských městech ve světě

12.03.2018


Do kin se v blízké době dostane film Batalives, tedy Baťovské životy. Ten měl předpremiéru včera ve zlínském multikině. Režisérka Karolína Zalabáková zaznamenala pět příběhů lidí v baťovských městech ve světě.

Když se mladá režíserka Karolína Zalabáková rozhodovala, jaké téma zvolí pro svou disertační práci, tak se jako zlínská rodačka rozhodla pro téma jí nejbližší. Věděla, že typická baťovská zástavba Zlína je rozeseta na mnoha místech po světě. Byla ale překvapena, že o tom mnoho lidí v Česku neví. „Proto jsem si řekla, že by bylo bezvadné tato města přiblížit, zjistit, jak se dnes v těchto městech žije, jestli je dnes ještě něco spojuje se Zlínem, jací lidé v nich žijí, co o Baťovi vědí,“ říká Zalabáková, která vystudovala reklamní produkci a filmovou režii na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně

Zlínského ducha má město v Nizozemí i Indii

Filmaři divákům ukážou, jak vypadají baťovské satelity ve světě: nizozemský Batadorp, brazilské Bataypory, indický Batangar a chorvatský Borov. A nakonec i Zlín, který byl podle tvůrců největší problém zaznamenat. „Já i štáb máme k městu silný osobní vztah. Nemáme od něj odstup, známe ho jako svoje boty, “ vysvětluje režisérka a naznačuje, že proto se Zlín rozhodli zpracovat jinak. Každopádně, ať je člověk v kterémkoliv z těchto měst, tak v nich cítí zlínského ducha, všechny mají cosi společného. „V indické části filmu vidíme například hlavního hrdinu, jak jde po schodišti rozpadlé baťovské budovy. Stavba už je v dezolátním stavu, ale to typické schodiště každý Zlíňák pozná,“ dodala jako příklad Zalabáková. Nečekané je také přijetí některých prvků moravského folklóru v Brazílii.

Zástavba musela ustoupit záměrům developerů

Režisérka při natáčení zjistila, že lidé na těchto místech mají o Baťovi velké povědomí a jsou si, až na obyvatele indického Batanagaru, vědomi světové proslulosti této značky. Zajímavostí je, že v každém z těchto měst jsou přesvědčeni, že Baťa je jejich rodák. Vztah k baťovské zástavbě mají v různých koutech světa odlišný, proto se typické domky nacházejí stejně tak ve skvělém stavu, jako v Nizozemí, nebo rozbořené. „V indickém Batanagaru musel místní baťovský satelit ustoupit developerským záměrům,“ shrnula mladá filmařka. Na žádnou takovou čtvrť se, na rozdíl od Zlína, nevztahuje památková ochrana.

Dokument Batalives (Baťovské životy) měl předpremiéru ve zlínském multikině v neděli v 17:30, jeho součástí byla beseda s tvůrci. Do celorepublikové distribuce se film dostane začátkem dubna.