Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Pořad "Živě z Domu kultury" s Hozou Duškem a

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Z historie regionu: Zapomenutá spisovatelka nominovaná na Nobelovu cenu

12.03.2018


Je nečekané, že žena, která pocházela ze šlechtického rodu se stala spisovatelkou, která zaznamenávala životy chudých lidí.  Stejně tak je nečekané, že se nakonec vytratí z paměti lidí žijících v kraji, ze kterého pocházela, a o kterém psala. Marie von Ebner-Eschenbachová přitom dokázala vystihnout kouzlo Moravy i napjaté vztahy mezi chudými a bohatými. Za své dílo byla tahle rodačka ze Zdislavic na Kroměřížsku dvakrát nominována na Nobelovu cenu.

Přišla na svět jako Marie Dubská v roce 1830 na zámku ve Zdislavicích u Kroměříže do šlechtické rodiny, která pocházela ze západočeských Třebomyslic. Její první roky života však nebyly tak idylické, jak by se mohlo zdát. Její matka zemřela krátce poté, co se jí narodila dcera a její nevlastní matka, ke které silně přilnula, zesnula, když jí bylo sedm let. V raných letech ji také vychovávaly moravské chůvy, které ji předčítaly a vyprávěly české pohádky. Malá hraběnka tak nejen poznávala český jazyk, ale vytvářela si i lásku k příběhům. A možná proto, že tak brzy ztratila matku i macechu, naučila se mít zájem a pochopení pro chudé lidi, kteří také strádali.

Vykreslovala kouzlo krajiny a lidí na Moravě

V osmnácti letech se přestěhovala s manželem do Vídně, kde poté strávila většinu života, avšak na rodnou krajinu nezanevřela, ať už svou přítomností nebo myšlenkami na ní. Tehdy přišly její úspěchy: získala si uznání se svými povídkami a romány ceněnými pro elegantní styl psaní, ostrovtip a výstižné vykreslení postav. Na stránkách svých knih dovedla zaznamenat malebné prostředí tehdejší jižní Moravy i rušné ulice Vídně. Byla schopná vystihnout kouzlo Moravy i Rakouska a věcí, které mají tyto dva pomyslné světy a lidé v nich společné. 

Napjaté vztahy mezi bohatými a chudými jsou jedním z motivů v jejích knihách

Do češtiny byl přeložen jen zlomek její práce, protože Marie von Ebner-Eschenbachová psala v němčině, což není nijak překvapivé vzhledem k tomu, že žila ve Vídni, zároveň je to ale překážka pro její dnešní české čtenáře. Do našeho jazyka byla z jejího obsáhlého díla přeloženy například knihy Dvě komtesy, Dětská léta, Obecní dítě, Božena, nebo nejznámější Krambambuli. Ta vypráví příběh loveckého psa získaného revírníkem Hoppem za dvanáct lahví třešňovice, a pro kterého se Krambambuli stane vším – problémy však nastanou, když se pro něj vrátí jeho původní majitel, potulný pytlák a alkoholik. Napjaté vztahy mezi bohatými a chudými jsou ostatně jedním ze zásadních motivů v knihách píšící hraběnky.

Je pohřbena v rodinné hrobce ve Zdislavicích

Na Moravu se vracela každé léto na návštěvy za rodinou v Hošticích nedaleko rodných Zdislavic. I z těchto návštěv čerpala náměty, které posléze přetavovala do řádků svých děl. Za ty byla již za života oceňována: byla první ženou, které byl udělen čestný doktorát na Vídeňské univerzitě, pro zásluhy v literatuře obdržela nejvyšší rakouský civilní řád Čestný kříž a byla dvakrát nominována na Nobelovu cenu za literaturu. Zemřela před 102 lety, 12. března 1916 ve Vídni a na své přání byla pohřbena v rodinné hrobce ve Zdislavicích. Svět tehdy přišel o jednu z nejlepších německy píšících autorek.

Marie von Ebner-Eschenbach na rakouské poštovní známce z roku 1966Citáty spisovatelky:
  • „Ti, kteří rozumějí jen tomu, co se dá vysvětlit, rozumějí velmi málo.“
  • „Láska překoná smrt, ale zlozvyk může lásku též překonat.“
  • „Láska vítězí i nad smrtí, ale stává se, že jedno malé nedorozumění vítězí nad láskou.“
  • „Chytrá žena má miliony nepřátel - všechny hloupé muže.“ přátelství ženy muži nepřátelství

Související fotografie