Poslouchejte živě Rádio kroměříž

Právě posloucháte: Pořad "Živě z Domu kultury" s Hozou Duškem a

Baví Vás: Jitka Hrdličková

Výběr přehrávače

JSME TU PRO VÁS

+420 577 477 123

VZKAZ DO STUDIAKulturní servis - Kroměřížsko.info

Pracovní servis

Psí domov

NAŠI PARTNEŘI

Kroměřížská radnice i letos vyjádří solidaritu s Tibetem

09.03.2018


Na budově kroměřížské radnice bude v sobotu 10. března opět vyvěšena tibetská vlajka. Město se po roce znovu připojí k akci Vlajka pro Tibet, kterou si lidé na celém světě připomenou 59. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci a za uchování národní identity. Kroměříž se k této kampani přihlásila poprvé v roce 2015.

„Zastáváme názor, že prosazování ochrany lidských práv je naší povinností. A to nejen s ohledem na to, že z naší vlastní historie známe perzekuci za odlišný názor, politické vězně, vykonstruované procesy, tresty smrti, pracovní tábory nebo nemožnost studovat a cestovat,“ poznamenal místostarosta Pavel Motyčka.

Kampaň existuje již od 90. let

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů. V roce 1996 se k akci připojila první čtyři česká města. V loňském roce už to bylo 752 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Vlajky vyvěšují i školy, různé organizace i občané ČR i řady zahraničních zemí.

Tibeťané protestují proti útlaku již desítky let

Při povstání proti čínské okupaci v roce 1959, které bylo násilně potlačeno armádou, zahynulo 80.000 Tibeťanů. Statisíce jich v následujících letech zemřely ve věznicích, pracovních táborech či na hladomor. Počet tibetských uprchlíků v exilu dosáhl zhruba 140.000. Více než 150 Tibeťanů se v posledních deseti letech na protest proti porušování lidských práv upálilo.

Zdroj: Tisková zpráva MÚ Kroměříž